Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobilita alektricke autá system
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Jens Meyer, file
19. októbra 2023 ElektromobilitaNabíjacie stanice na elektromobily od Energia.skSITA

Investície do energetickej infraštruktúry sú pre rozvoj elektromobility nevyhnutné

Radikálna a rýchla zmena energetickej infraštruktúry. Takúto požiadavku smeruje na Európsku komisiu Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) spoločne z ďalšími organizáciami. Európska ekonomika podľa nich smeruje k elektrifikácii naprieč všetkými oblasťami, od energetiky cez priemysel, dopravu, až po vykurovanie a chladenie.

Trhy pre elektrické vozidlá, tepelné čerpadlá a obnoviteľné zdroje, ktoré ich budú poháňať, rastú bezprecedentným tempom. Čisté technológie sa stávajú základom európskeho hospodárstva. Prenosové a distribučné siete sú spojivom týchto nových energetických systémov a chrbticou globálnej hospodárskej a technologickej konkurencieschopnosti Európskej únie,“ tvrdia zástupcovia dotknutých sektorov.

Bez vhodnej sieťovej infraštruktúry, optimalizácie siete alebo harmonizovaných pravidiel prístupu do siete vhodných pre nové energetické prostredie pritom podľa nich neexistuje fungujúci trh ani investičná príťažlivosť. „To robí z elektrickej siete chrbticu jednotného trhu a pilier priemyselnej politiky Európskej únie – rovnako dôležitý ako diaľnice alebo digitálna infraštruktúra,“ píše sa v liste.

Napriek určitému pokroku preto dotknuté sektory vyzývajú na zlepšenie infraštruktúry európskej elektrickej siete. Zákonodarcovia by podľa nich mali zvážiť viaceré kroky. K nim zaradili financovania rozvoja a modernizácie siete, stimuláciu regulačných orgánov, aby modernizovali sieťové pripojenie a plánovanie sietí, vytvorenie spoločného bloku pravidiel pripojenia do siete a postupov certifikácie siete a investície do siete.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.