Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnoviteľné zdroje energie v Európskej únii
Foto: ilustračné, GettyImages
25. mája 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Investície do čistých energií majú potenciál posilniť energetickú bezpečnosť sveta

Obavy o energetickú bezpečnosť, ktoré zhoršila vojna na Ukrajine, pravdepodobne pomôžu tomu, že investície do čistých energií predbehnú výdavky na využívanie fosílnych palív. V najnovšej správe o svetových investíciách do energetiky to uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Investície do využívania uhlia však smerujú v tomto roku k rastu o 10 percent. Je to takmer šesťnásobne viac oproti úrovni, ktorá by podľa odhadu IEA ukončila závislosť od fosílnych palív.

Celosvetové investície do energetiky podľa IEA v roku 2023 dosiahnu úroveň zhruba 2,8 bilióna dolárov. Z toho viac ako 1,7 bilióna dolárov by malo smerovať do čistých technológií. Mierne viac ako jeden bilión dolárov pôjde do využívania uhlia, zemného plynu a ropy. Trend sa však mení v prospech obnoviteľných zdrojov energie. Na každý dolár investovaný do fosílnych palív teraz pripadá 1,70 dolára do čistých energií. Pred piatimi rokmi bol pomer 1 :1.

Viac ako 90 percent zvýšenia investícií do čistých energií pripadá na vyspelé ekonomiky a Čínu. V menej bohatých krajinách sú investície do čistej energie podstatne menšie. Investície do obnoviteľných zdrojov energií v mnohých štátoch brzdia vysoké úrokové sadzby, slabé elektrické siete a nejasná politika, uviedla IEA.

(1 EUR = 1,0785 USD)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.