Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Investície do britských ložísk v Severnom mori môžu klesnúť až o 80 %

Kapitálové investície v tomto odvetví britského hospodárstva, ktoré vlani dosiahli 14,8 miliardy libier (20,43 miliardy eur), budú pravdepodobne ročne klesať o 2 až 4 miliardy GBP, odhaduje lobistická skupina Oil & Gas U.K. vo svojej správe.

Riaditeľka spoločnosti Deirdre Michieová preto upozorňuje, že ropný priemysel, jedno z dôležitých odvetví britskej ekonomiky, čakajú veľmi ťažké časy.

V správe sa uvádza, že prieskum nových ložísk dosiahol najnižšiu úroveň od 70. rokov minulého storočia. Vlaňajší pád cien ropy o vyše 50 % prinútil firmy, aby zrevidovali svoje investičné plány a zredukovali prevádzkové náklady.

Britská časť Severného mora je z hľadiska prevádzkových nákladov jednou z najdrahších oblastí, čo sa týka ťažby ropy a plynu. A zásoby oboch komodít, ktoré sa tu začali ťažiť v 60. rokoch, v doterajších ložiskách dochádzajú.

Zamestnanosť v britskom ropnom priemysle vlani klesla o 15 % a spoločnosť Oil & Gas U.K. predpovedá, že sa bude ďalej znižovať.

Pokračujúci pokles cien ropy núti firmy, aby zvážili životaschopnosť týchto ložísk.

Podľa škótskej poradenskej firmy Wood Mackenzie približne 140 ropných vrtov v Severnom mori v nasledujúcich piatich rokoch zastaví ťažbu pre nízke ceny ropy. Ropné firmy sa snažia o čo najväčšiu efektivitu a redukciu prevádzkových nákladov, aby si udržali zisk. A to znamená aj ukončenie príliš drahej ťažby.

(1 EUR = 0,72440 GBP)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.