Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Interaktívna mapa na podporu OZE

Od 1.4.2012 je Slovensko prostredníctvom Slovak Renewable Energy Agency  zapojené do iniciatívy,  ktorá má slúžiť na podporu obnoviteľných zdrojov energie.  Slovak Renewable Energy Agency – SKREA (Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie) sa už po niekoľkýkrát zapojila do programu Intelligent Energy Europe – IEE (Inteligentná Energia Európy), ktorý je kampaňou Európskej komisie. Iniciatíva s názvom repowermap.org je zameraná práve na energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie.

Aktuálny projekt, ktorý v rámci tejto iniciatívy prebieha na Slovensku  a v iných krajinách Európskej únie , nesie názov REPOWERMAP, čo vo voľnom preklade znamená „mapa obnoviteľných zdrojov  energie“. Cieľom je v spolupráci s organizáciami, inštitúciami, agentúrami, regionálnymi a lokálnymi autoritami, ostatnými energetickými aktérmi ale aj jednotlivcami , ktorí predstavujú širokú verejnosť, vytvoriť interaktívnu elektronickú mapu bohatú na príklady existujúcich inštalácií a zariadení  využívajúcich obnoviteľné zdroje energie ako aj príklady energeticky efektívnych budov. Mapa má vďaka množstvu týchto príkladov slúžiť nielen na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie, ale aj na šírenie osvety a zvyšovanie povedomia v tejto oblasti. Myšlienka interaktívnej mapy bola využitá už aj v rámci projektu Európske solárne dni, kde slúžila na lokalizáciu podujatí prebiehajúcich počas solárnych dní  a ukázala sa ako veľmi efektívny nástroj.

Mapa sa bude vytvárať počas nasledujúcich  troch rokov a výsledkom bude jednotná európska mapa obnoviteľných zdrojov energie. Okrem Slovenska sú do projektu  zapojené aj tieto štáty Európskej únie:  Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Lichtenštajnsko, Poľsko a Švajčiarsko.  Celá táto iniciatíva má viesť k postupnému plneniu cieľov Európskej únie so zreteľom na trvalo udržateľný rozvoj a spoločenskú zodpovednosť, ktoré deklaruje aj Slovensko v Národnom akčnom pláne pre energiu z obnoviteľných zdrojov energie.

Autor: SKREA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.