Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smart meter- SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Inteligentný merač
26. apríla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Inteligentný elektromer má v Taliansku takmer každý odberateľ

„Rozvoj smart grids súvisí s rastom podielu energie z OZE,“ vyhlásil na konferencii ENKO 2012 Antonello Buondonno zo spoločnosti Enel. Vo svojom príspevku priblížil realizáciu a výsledky projektu plošnej inštalácie inteligentných elektromerov v Taliansku.

V súčasnosti je v Taliansku vybavených inteligentným meračom približne 36,5 mil. odberných miest. Dáta z nich diaľkovo zbiera 372 tis. koncentrátorov, ktoré ich vo forme databáz zasielajú cez dátové komunikačné kanály do operačného centra. Tieto čísla v praxi znamenajú, že inteligentné meranie sa zaviedlo plošne, teda takmer pre všetkých 100 % odberných miest v krajine. Z toho 25 mil. odberateľov elektriny využíva viactarif, v ktorom závisí cena elektrickej energie od času odberu. Pomocou inteligentného elektromeru tak vie klient spustiť väčšinu spotrebičov v čase, keď je elektrina lacnejšia.

Z pohľadu operátora distribučnej sústavy, inteligentné meranie znamená možnosť merať odbery v reálnom čase, čo dispečerom uľahčuje prácu v rámci vyvažovania zaťaženia sústavy. Viac ako 109 tis. rozvodných staníc je možné dispečersky ovládať na diaľku, čo predstavuje diaľkovú kontrolu nad 70 % vedení NN (nízkeho napätia) alebo 80 % odberných miest na úrovni NN. Pokiaľ ide o vedenia VN a VVN, všetky sú ovládané diaľkovo.

Inteligentné meranie sa v Taliansku podpísalo pod zníženie prevádzkových nákladov (OPEX) na obsluhu odberného miesta o 40 percent. V súčasnosti sa hodnota OPEX pohybuje na úrovni 48 EUR/odberné miesto. Pre porovnanie, pred začiatkom inštalácií smart metrov to bolo 80 EUR/odberné miesto. Buondonno doplnil, že zníženie prevádzkových nákladov sprevádzalo zvýšenie kvality dodávky elektrickej energie o 68 percent.

„Cieľom bolo dosiahnuť čo najnižšie náklady na inštaláciu, no dosiahnuť pri tom maximalizáciu úspor,“ uviedol. V súčasnosti Enel navrhol novú generáciu inteligentných elektromerov s otvorenou architektúrou. Zariadenie v sebe kombinuje najnovšie technológie dostupné na trhu.

Projekt plošnej inštalácie smart metrov sa v Taliansku začal na prelome rokov 1999/2000. V období 2001 – 2005 prebiehal proces intenzívnej plošnej výmeny meracích zariadení na odberných miestach, v roku 2006 sa systém optimalizoval. Od roku 2007 až dodnes prebieha proces ďalšieho rozvoja systému, s ohľadom na požiadavky, ktoré vyplývajú zo zvyšujúceho sa podielu OZE v sústave. Distribučná sieť v Taliansku sa tiež pripravuje na rozvoj elektromobility.

Príspevok o smart gride v Taliansku odznel na 9. ročníku energetickej konferencie ENKO 2012, ktorá sa konala 24. – 25. apríla 2012 v Bratislave. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom.

Prezentáciu si môžete stiahnuť na tejto linke.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.