Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smart meter- SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Inteligentný merač
22. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Inteligentné merače na Slovensku sú hudbou budúcnosti

Domácnosti pravdepodobne ešte dlho zostanú bez inteligentných meračov elektriny (tzv. smart metrov). S postupným zavádzaním inteligentných meračov pritom počíta tretí energetický liberalizačný balíček, ktorý sa už snaží Ministerstvo hospodárstva SR (MH) implementovať do slovenskej legislatívy, okrem iného aj prostredníctvom novely zákona o energetike. Podľa distribučných spoločností je v súčasnosti cena inteligentného merača privysoká a ich plošná inštalácia by tak mohla negatívne ovplyvniť koncovú cenu elektriny.

Foto: SITA/AP Photo/Pat Sullivan

„Prvé výsledky jasne naznačujú, že plošné nasadenie takýchto meračov je u odberateľov elektriny v domácnostiach nanajvýš nehospodárne a teda je v neprospech zákazníka. Investičné náklady na jeden merač ako aj na telekomunikačné služby sú v porovnaní s očakávanými úsporami v spotrebe elektriny privysoké. V konečnom dôsledku by to teda malo nepriaznivý vplyv na ceny elektriny,“ uviedla hovorkyňa Východoslovenskej energetiky, a.s. Andrea Danihelová. Podľa predbežných výpočtov ich dcérskej spoločnosti, Východoslovenskej distribučnej, a.s. (VSD), náklady na jeden inteligentný elektromer sa pohybujú na úrovni 200 eur. „Takéto merače sú teda asi päťkrát drahšie ako bežné merače elektriny. VSD očakáva, že sa spomínané predbežné výsledky potvrdia po dokončení pilotného projektu. VSD preto nepočíta s plošným zavedením inteligentných elektromerov pre všetkých zákazníkov,“ konštatovala Danihelová.

O inštalácii inteligentných meračov v slovenských domácnostiach sa má podľa novely zákona o energetike rozhodnúť na základe štúdie realizovateľnosti. „Ministerstvo hospodárstva vypracuje do 31. marca budúceho roka analýzu za účelom posúdenia, u ktorých kategórií odberateľov je finančne nákladné zavedenie týchto meracích systémov opodstatnené. Túto analýzu vyhodnotí do 3. septembra budúceho roka,“ uvádza sa v novele zákona o energetike. V prípade, že ministerstvo následne uloží povinnosť prevádzkovateľovi sústavy zaviesť inteligentné meracie systémy vo vzťahu k minimálne 80 % odberných miest konkrétnej kategórii koncových odberateľov elektriny, prevádzkovateľ sústavy bude povinný ich zaviesť do 1. januára 2020.

„Montáž smart metrov je otázkou pomeru „očakávaný prínos verzus cena“, na ktorú ma odpovedať štúdia realizovateľnosti, ktorej zadanie sa v súčasnosti na Slovensku realizuje,“ uviedol hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský. Náklady na montáž inteligentných meračov by sa podľa neho pohybovali v desiatkach miliónov eur. „Presne číslo bude známe až potom, keď budú jasné parametre počtu smart metrov a rozsahu ich funkcionality. Podobne ako u iných zariadení, ceny sa môžu aj u smart metrov líšiť,“ dodal Orlovský, podľa ktorého istý počet inteligentných meračov nainštalovaných bude, ale rozsah ich nasadenie bude súvisieť okrem iného s vývojom cien elektriny a regulačného prostredia.

Foto: SITA/AP Photo/Shuji Kajiyama

Aj spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a. s. (SSE-D) sa v súčasnosti zaoberá štúdiou realizovateľnosti inštalácie inteligentných elektromerov. „Zameriavame sa hlavne na investičné prostriedky nielen na samotné elektromery, ale aj na náklady súvisiace so zberom dát, komunikáciou medzi elektromermi a centrálou. Keďže ide o veľký počet zákazníkov, dohľad a správa nad takýmto množstvom dát si vyžaduje rozsiahle systémy,“ uviedla spoločnosť SSE-D.

Inteligentné merače sú nevyhnutným predpokladom pre budovanie tzv. „inteligentných sietí“ (smart grids). Vďaka inteligentným sieťam môže zákazník nielen elektrickú energiu nakupovať, ale ak má napríklad v domácnosti nainštalovaný iný zdroj (napríklad solárne kolektory), môže nespotrebovanú elektrinu z toho zdroja predať distribučnej spoločnosti. Inteligentné meranie elektrickej energie (Smart Metering) umožňuje inteligentný zber dát a automatizáciu distribučnej siete. Prostredníctvom integrovaných elektronických elektromerov bude systém v budúcnosti schopný vydávať mesačné účty za elektrickú energiu tak, že zákazníci budú mať lepší prehľad o spotrebovanej elektrine a kontrolu nad jej spotrebou.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.