Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2018 Ostatné od Energia.skSITA

Inteligentné elektromery so sebou prinásajú zmenu vo fakturácii.Najmä v zime môze prekvapiť

S instaláciou IMS sa totiz spája aj zmena spôsobu fakturácie. Odberatel bez IMS platí vo väcsine prípadov zálohové faktúry a raz rocne dostane vyúctovanie. Platba za elektrinu je tak rovnomerne rozlozená na obdobie celého roka. Odberatel s inteligentným elektromerom vsak prechádza na mesacnú fakturáciu. „IMS nie je potrebné fyzicky odpocítavat. Spotreba elektriny sa zaznamenáva automaticky – na dialku a digitálne. Preto je mozné presne urcit, kolko elektriny minul daný odberatel v sledovanom mesiaci,“ hovorí M. Semric.  Kazdý mesiac preto domácnost dostane faktúru na základe aktuálnej spotreby.

Pre mnohých ludí vsak môze byt problémom, ze výska úctov sa bude v priebehu roka výrazne menit. Najväcsie rozdiely sú u tých, ktorí elektrinou kúria. V zime ich platby môzu vyskocit aj na niekolkonásobok tých letných. „Z pohladu celého roka zaplatí domácnost s IMS rovnako, ako tá, ktorá inteligentný elektromer nemá. Výkyvy v mesacných platbách vsak mnohým odberatelom nevyhovujú. Je pre nich lepsie platit rovnakú sumu pocas celého roka, nez v zime platit viac a v lete setrit,“ vysvetluje M. Semric.

Preto MAGNA ENERGIA odberatelom s IMS odporúca, aby sa u svojho dodávatela informovali, ci sa s ním nemôzu dohodnút na individuálnych platobných podmienkach. Napríklad na zachovaní rovnakých zálohových faktúr s posunutou splatnostou vyúctovacích faktúr. Úprava fakturácie totiz nie je automatická, zálezí vzdy na dohode obidvoch zmluvných strán. MAGNA ENERGIA moznost dohodnút sa na platobných podmienkach svojim klientom s IMS ponúka uz dnes. Okrem toho si môzu zvolit aj variabilnú tarifikáciu, kedy povinnost platit zálohové faktúry odpadá.

Inteligentný elektromer totiz dokáze merat spotrebu elektriny aj na hodinovej báze. Zákazník s IMS vdaka tomu môze dostat tarifikáciu s rôznymi cenovými pásmami pocas dna a cez víkend. Vo vseobecnosti platí, ze elektrina je drahsia vtedy, ked sa jej globálne mína najviac. Teda v pracovné dni od rána do popoludnia. Vecer, v noci a cez víkend stojí elektrina menej. „Presunom spotreby do lacnejsích hodín môze odberatel výrazne usetrit. Práve tak môze naplnit potenciál IMS. Pri standardnej tarifikácii totiz výhody inteligentného elektromeru nevyuzije naplno. IMS sa v takom prípade stane síce moderným, ale do znacnej miery z pohladu odberatela iba málo uzitocným prístrojom,“ dodáva M. Semric.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.