Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atóm znak žltý - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
2. marca 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Inštitucionálny rádioaktívny odpad má v Mochovciach nový domov

Spoločnosť JAVYS po úspešnom kolaudačnom procese uviedla do užívania Zariadenie pre nakladanie s inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi (IRAO) a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi (ZRAM). Nachádza v lokalite Mochovce v blízkosti Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov.

Vláda o jeho zriadení rozhodla v septembri 2009 s tým, že sa sprevádzkuje do konca roka 2011. Neskôr termín posunula do konca júna 2014. Ten sa však tiež nestihol. Podľa záverečného stanoviska ministerstva životného prostredia o posudzovaní environmentálnych vplyvov (EIA) sa náklady na výstavbu mali pohybovať od dvoch do troch miliónov eur v závislosti od zvolenej varianty.

Čo sú IRAO a ZRAM?

IRAO predstavujú špecifické odpady, ktoré vznikajú v nemocniciach, výskumných ústavoch, laboratóriách, strojárenskom, stavebnom, potravinárskom priemysle a v iných odvetviach na Slovensku. Ide napríklad o žiariče, používané pri liečbe onkologických ochorení, zvyšky rádioaktívneho liečiva, vyradené požiarne hlásiče a iné. Dosiaľ u nás nebol vytvorený ucelený systém pre riešenie ich zberu, triedenia, spracovania a skladovania a tieto odpady sa skladovali na mieste pôvodu.

Zachytené rádioaktívne materiály (ZRAM) zase predstavujú rôzne rádioaktívne materiály, zadržané na Slovensku alebo nájdené na skládkach odpadov či šrotoviskách. Väčšinou sú to materiály ilegálneho charakteru, u ktorých nie je známy pôvodca. Po zdokumentovaní a preprave sa doteraz uchovávali v certifikovaných skladoch JAVYS-u. V roku 2015 odborníci tejto spoločnosti úspešne zasahovali pri 14 prípadoch záchytu zdrojov ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu. Dva roky predtým však museli riešiť až 32 takýchto záchytov.

V porovnaní s celkovým množstvom ukladaného rádioaktívneho odpadu na Slovensku pritom IRAO a ZRAM tvoria len asi 1 %.

Na 50 rokov a 20 ton

Predpokladaná doba užívania novej stavby je 50 rokov. Zariadenie umožní skladovať asi 20 ton týchto materiálov v tristo sudoch, v piatich vláknobetónových kontajneroch na desiatich regáloch. Zachytené rádioaktívne materiály tu budú skladované do doby ich spracovania, úpravy a finálneho uloženia v republikovom úložisku, resp. ich malá časť, ktorá nebude spĺňať limity uloženia v mochoveckom úložisku, do doby vybudovania hlbinného úložiska. Jeho prevádzka sa pritom predpokladá spustiť až okolo roku 2065.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.