Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Inštalovaný výkon fotovoltických elektrární vo svete rastie rekordným tempom

V minulom roku boli inštalované a pripojené do energetickej siete fotovoltické články s inštalovaným výkonom 76,6 GW, čo bolo o 50 % nad úrovňou roku 2015. „Existuje reálna šanca, že v tomto roku by trh mohol prekonať hranicu 80 GW,“ uviedol v správe šéf asociácie James Watson s tým, že zvyšovane inštalovaného výkonu vo svete závisí predovšetkým na Číne. Tá vlani pripojila k sieti 34,5 GW, teda takmer polovicu celosvetovej novej kapacity a o 128 % viac než v predchádzajúcom roku.

Niektorí odborníci ale poukazujú na to, že v tomto roku sa tempo inštalácie fotovoltických článkov Číne spomalilo, za prvý štvrťrok bolo pripojených 7,2 GW, čo len mierne prekonáva rovnaké obdobie v roku 2016. Asociácia odhaduje, že Čína ako najväčší svetový solárny trh by v tomto roku mohla zvýšiť inštalovaný výkon fotovoltických zdrojov o 29 GW aj viac.

Vďaka zvýšeniu kapacít a zlepšeniu technológie sa ceny fotovoltických modulov znížili od roku 2009 o 80 %.

Celkový svetový inštalovaný výkon fotovoltických elektrární sa vlani zvýšil zhruba o tretinu na 306 GW z 229,9 GW v roku 2015. V tomto roku by sa tak mohol zvýšiť na 381 GW, v roku 2018 na 400 GW, v roku 2019 na 500 GW a v roku 2021 na 700 GW, predpovedá SolarPowerEurope.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.