Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny panel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Pink Dispatcher (licencia Creative Commons)
8. júla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Inštalovaný výkon fotovoltaických elektrární na Slovensku je 480 MW

Na Slovensku sú v súčasnosti pripojené slnečné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 480 megawattov (MW). Viac ako 50 % týchto slnečných elektrární je umiestnených na území, kde pôsobí Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE). Podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova už bol najvyšší čas na ukončenie solárneho boomu na Slovensku. „Pre dosiahnutie 24-percentného cieľa vo výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov sa počítalo s celkovým inštalovaným výkonom zo solárnej energie 300 megawattov v roku 2020. Bez zásahu ministerstva hospodárstva by pokračoval enormný nárast výkonov vo fotovoltaike až na 700 megawattov. To by malo negatívny vplyv aj na stabilitu siete,“ povedal na piatkovej tlačovej besede Miškov.

Prevádzkovateľ distribučnej sústavy Inštalovaný výkon (MW)
ZSE Distribúcia, a.s. 104,284
SSE Distribúcia, a.s. 242,161
Východoslovenská distribučná, a.s. 133,904
Celkom 480,349

Zdroj: MH SR

Solárny boom na Slovensku ukončila novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Tá od 1. júla tohto roka radikálne obmedzila podporu pre slnečné elektrárne. Podľa novely podporu vo forme vyššej výkupnej ceny elektriny dostanú už len slnečné zdroje umiestnené na budovách a s výkonom do 100 kilowattov. Novelou sa tak zastavila podpora slnečných elektrární, ktoré vyrastali na voľných plochách, najmä na poliach južného Slovenska. „Museli sme k tomu pristúpiť vzhľadom na to, že sme predpokladali negatívny dopad tohto solárneho boomu najmä na koncové ceny elektrickej energie,“ dodal Miškov. „Ak by to nestačilo, tak si vieme predstaviť zavedenie podpory len pre slnečné zdroje s výkonom do 30 kilowattov. Budeme situáciu okolo slnečných elektrární pozorne sledovať,“ doplnil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kristián Tkáč.

Miškov: Zodpovednosť za súčasný stav nesie ÚRSO a vláda Roberta Fica

Zo solárneho boomu obviňuje súčasný minister hospodárstva bývalú vládu a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Štát nemal nad tým žiadnu kontrolu. Toto je choré,“ zdôraznil Miškov. Podľa neho regulačný úrad nastavil tak vysokú výkupnú cenu elektriny vyrobenej zo slnečných elektrární kvôli zopár „vyvoleným“ podnikateľom.

„Investori kvôli pôvodnému priaznivému nastaveniu výkupných cien elektriny, rýchlo klesajúcim nákladom na výrobu elektriny zo slnka a následnou nečinnosťou regulátora využili pri fotovoltike omnoho vyššiu maržu. Výsledkom bol boom solárnej energie v roku 2010 a v 1. polroku 2011, ktorá kvôli vysokým výkupným cenám najviac predražuje koncovú cenu elektriny pre obyvateľstvo, ale aj firmy,“ doplnil minister.

Prebieha kontrola všetkých solárnych zdrojov, výsledky budúci týždeň

V súčasnosti Štátna energetická inšpekcia začala kontrolu dodržiavania zákona o obnoviteľných zdrojoch energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby v pripojených slnečných elektrárňach, ktoré majú úspešne ukončené funkčné skúšky k 30. júnu tohto roka. Kontroly sú zamerané na dodržiavanie termínu 30. jún tohto roka, ktorý bol posledným dňom, kedy musia byť slnečné elektrárne uvedené do prevádzky. Totiž len plne funkčná slnečná elektráreň môže žiadať od štátu podporu. „Chceme predísť podobným podvodom, aké boli napríklad v Českej republike. Prvé výsledky očakávame v budúcom týždni,“ konštatoval Miškov. Kontrolu slnečných elektrární vyhodnocuje v súčasnosti aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Regulačný úrad počítal, že podpora slnečnej energie bude stáť slovenských odberateľov elektrickej energie v tomto roku takmer 117 mil. eur. Toľko by mali zaplatiť slovenskí zákazníci v koncových cenách elektriny kvôli povinnosti výkupu elektriny vyrobenej prostredníctvom slnečných elektrární. V minulom roku pritom odberatelia elektrickej energie zaplatili na podporu slnka niečo vyše 10 mil. eur. Finančná podpora slnečnej energie by mala podľa regulačného úradu v tomto roku tvoriť približne 50 % z celkových nákladov určených na podporu obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla, pričom vlani to bolo 15 %.

Energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.