Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. júna 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Inšpektori z NKÚ zistili viacero pochybení pri vyraďovaní jadra, Slovensko nie je dostatočne pripravené

Po kontrole v Jadrovej vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) to konštatoval Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ).

Najzávažnejšie kontrolné zistenia sa podľa úradu týkajú nefunkčného vnútorného kontrolného systému, pasivity dozornej rady spoločnosti, nesplnenia termínu vyradenia jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do roku 2027 a významných rizík spojených s financovaním z národných zdrojov v budúcich desaťročiach.

Prijímali opatrenia

Na druhej strane pozitívom je fakt, že súčasné vedenie spoločnosti už počas výkonu auditu prijímalo opatrenia posilňujúce všetky úrovne vnútornej kontroly,“ dodal NKÚ.

Kontrolóri preverili vo firme JAVYS šesť projektov vyraďovania. Z toho štyri boli ukončené a implementované prostredníctvom Európskej banky pre obnovu a rozvoj a dva aktívne, ktoré implementuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Spojenie projektov

Najkritickejšia situácia je podľa kontrolórov pri implementácii záverečného projektu vyraďovania s názvom „Dekontaminácia a demolácia budov jadrovej elektrárne V1 a uvedenie areálu do pôvodného stavu“.

Ide o finančne najväčší projekt vyraďovania, ktorý vznikol spojením troch projektov s celkovým odhadovaným rozpočtom 186,527 mil. eur.

Realizácii projektu bráni verejné obstarávanie. Ani po takmer roku a pol od jeho zverejnenia nedošlo k výberu úspešného uchádzača,“ dodal NKÚ.

Nedodržanie harmonogramu

Termíny na predkladanie žiadosti o účasť boli zmenené štyrikrát, a to najmä pre námietky a využívanie inštitútu vysvetľovania.

Míľniky verejného obstarávania, ktoré si spoločnosť JAVYS naplánovala vo svojom harmonograme, neboli dodržané. Preto konštatujeme, že splnenie termínu ukončenia procesu vyraďovania do konca roku 2027 je významne ohrozené,“ zdôraznil NKÚ.

V prípade zlyhania tohto projektu musí JAVYS počítať s rizikom čiastočných alebo úplných finančných korekcií, ktoré bude musieť znášať Slovenská republika.

Demontáž systémov

Pri aktuálnom projekte „Demontáž systémov v kontrolovanom pásme JE V1 – 2. časť“ porovnaním zmluvne dohodnutých cien a cien odhadovaných v technickej štúdii kontrolóri z NKÚ zistili, že pri niektorých položkách bola významná cenová odchýlka. V jednom prípade odbornej technickej dokumentácie až o vyše 5 500 %.

V súvislosti s implementáciou tohto projektu musíme upozorniť na aktuálnu ekonomickú neistotu, ktorá bude významným spôsobom vplývať na realizáciu každého finančne náročného projektu. Keďže zmluvné ustanovenia medzi JAVYS a dodávateľom neobsahovali klauzulu o cenovej indexácii, existuje významné riziko, že dodávateľ sa bude snažiť preniesť zvýšené náklady na vstupoch do nových, vyšších cien,“ uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Výsledky kontroly

Podľa výsledkov kontroly vnútorný audit JAVYS-u vykonával činnosti, ktoré nesmú byť v jeho kompetencii a do nastavenia výkonu vnútorného auditu boli zapojené aj iné organizačné zložky.

Plánovanie nebolo podložené riadnou rizikovou analýzou, absentovalo transparentné stanovenie auditných kritérií, auditovaného obdobia, povinných osôb a lehoty na vznesenie námietok,“ doplnil úrad.

Vnútorný audit

Vnútorný audit si ako súčasť vnútorného kontrolného systému neplnil svoju základnú funkciu, a to pomáhať manažmentu spoločnosti v rozhodovaní.

Kontrolný úrad tiež vyhodnotil činnosť Dozornej rady JAVYS-u ako nedostatočnú.

Preverením aktivít Dozornej rady za takmer šesť rokov sme zistili, že bola iba pasívnym príjemcom informácií, a teda aktívne nepožadovala od manažmentu spoločnosti informácie a vysvetlenia rizík a stavu implementácie projektov a dosahovaného progresu pri vyraďovaní V1,“ konštatoval NKÚ.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.