Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sefcovic na InnoEnergy - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Maroš Šefčovič na otvorení pobočky InnoEnergy na Slovensku
4. októbra 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

InnoEnergy podporuje startupy už aj na Slovensku

Najväčší investičný fond a akcelerátor v oblasti energetiky už má pobočku aj v Bratislave. Zastúpenie InnoEnergy minulý piatok slávnostne otvoril podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

„Dôraz na vedu a výskum je jednou z dimenzií energetickej únie. Poznatky, ktoré dnes máme, a technológie, ktoré sa dnes využívajú, prispievajú k rýchlemu pokroku, ale nestačia k tomu, čo sa očakáva od ľudstva, aby sme si ochránili svoju vlastnú planétu,“ uviedol Šefčovič.

Zdôraznil, že na rozdiel od amerického Silicon Valley máme v Európe problémy s financovaním: „Častokrát aj skvelí inovátori stratia trpezlivosť s vlastnou krajinou a odídu svoje myšlienky realizovať do Spojených štátov“. Na európskych univerzitách a výskumných inštitútoch je pritom podľa eurokomisára obrovské intelektuálne bohatstvo.

Komunitu InnoEnergy označil Šefčovič za jednu z najlepších v oblasti podpory inovácií v EÚ a poukázal na viacero projektov, s ktorými sa už v rámci tejto siete zoznámil. InnoEnergy napríklad podporil vývoj dronov, ktoré automaticky kontrolujú stav veterných parkov či zariadenia umožňujúce ľahký prenos elektriny vyrobenej zo solárnych panelov.

Žiadne granty, ale trhové riešenia

Výkonný riaditeľ fondu InnoEnergy pre strednú Európu Jakub Miler podčiarkol, že sa zameriavajú na inovatívne riešenia, ktoré môžu mať jasný dopad v podnikateľských odvetviach. „Sme firma a riadime ju biznisovo orientovane. Nie sme nadácia, neposkytujeme granty. Ak do niečoho investujeme, chceme vidieť uskutočniteľné riešenia pre trh,“ uviedol Miler.

Tento prístup je v ostrom protiklade s veľkou závislosťou na európskych fondoch či štátnej pomoci, ktorá je na Slovensku rozšírená. Vedecká obec, verejná správa, rôzne inštitúcie i firmy väčšinou siahajú po tomto zdanlivo ľahko dostupnom spôsobe financovania a obchádzajú trhovo orientované prístupy.

InnoEnergy má 26 akcionárov vrátane veľkých energetických a technologických firiem a asi 250 ďalších partnerov. Prostredníctvom tejto siete spája inovátorov a výskumníkov s priemyslom, podnikateľov s trhmi a nádejných absolventov škôl s firmami. Pri investíciách sa zameriavajú na osem tematických oblastí – technológie čistého uhlia a plynu (CCS), skladovanie energie, energetická efektívnosť, obnoviteľné zdroje, inteligentné a efektívne budovy a mestá, inteligentná elektrizačná sústava a jadrové prístrojové vybavenie.

„Cieľom InnoEnergy je podporovať inovácie v každej fáze, teda od vzniku idey, cez vedu a výskum, vstup na trh až po expanziu,“ vysvetlil Peter Kolesár z konzultačnej spoločnosti Neulogy, ktorá je zároveň zástupcom InnoEnergy na Slovensku.

Finančná injekcia, spolupráca i štúdium

Slovenské startupy v oblasti energetiky majú možnosť získať kvalitné koučovanie a prístup k medzinárodnej sieti investorov, expertov, korporácií a zákazníkov. Dostupný je aj finančný  príspevok, tzv. akcelerácia, v hodnote do 150 tisíc eur pre začínajú firmy. Fond však neponúka podporu len startupom.

Malým a stredným firmám ponúka podporu vo forme expanzie na európske trhy či dodatočné financovanie, veľké firmy zase majú možnosť spolupracovať s najperspektívnejším európskym startupmi v oblasti energetiky a získať financovanie na vývoj produktov v objeme niekoľkých miliónov eur. InnoEnergy už na podporu veľkých inovačných projektov firiem a následné uvádzanie ich nových revolučných technológií na trh investoval sumu vyše 157 miliónov eur. Pre budúcich lídrov v energetike tiež sprostredkúva magisterské aj doktorandské štúdiá, ako aj medzinárodné programy, stáže či zapojenie študentov do firemných projektov. 

Neulogy pre InnoEnergy na Slovensku vyhľadáva potenciálne investície a pripravuje slovenské startupy na vstup do akceleračného programu. Podľa slov Petra Kolesára „Slovensko má čo ponúknuť, čo sa týka energetických riešení a inovatívnych technológií. Dôkazom toho sú špičkové firmy, ktoré sa presadili na európskom alebo globálnom trhu, ale aj startupy v skorej fáze vývoja, u ktorých ešte len môžeme očakávať prudký rast a expanziu.“

Pod záštitou spoločnosti momentálne prebieha prvé slovenské kolo najväčšej energetickej súťaže pre startupy v skorej fáze vývoja pod názvom PowerUp!. Slovenské finále sa uskutoční už o týždeň, 11. októbra v Bratislave. Víťaz finále postúpi do celoeurópskeho finále, ktoré sa uskutoční koncom novembra v Budapešti. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.