Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
teplomer - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Teplomer. Foto: (c) SITA/AP Photo/Michael Probost.
4. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Infračervené vykurovanie

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia bytov, rodinných domov a umiestnenie v rozľahlých, zle izolovaných alebo nepravidelne využívaných objektoch.
Vstupná investícia V závislosti od typu, veľkosti a výkonu infrapanelov.
Miera úspory Úspora 25 až 40 %

Porovnanie: konvekčné a sálavé vykurovanie

Pri klasickom konvekčnom vykurovaní sa teplo odovzdáva prúdením vzduchu, ktorý sa ohrieva. Avšak pri tomto type akýkoľvek únik tepla mimo miestnosť je čistou stratou. Ak steny v miestnosti obsahujú zkondenzovanú vlhkosť zo vzduchu tiež tým výrazne znižujú tepelný odpor, a preto je pri konvekčnom vykurovaní vzduch zákonite teplejší ako steny.

Obr. Porovanie konvekčného a sálavého vykurovania

(Zdroj: www.redwellheating.com)

Naproti tomu sálavé vykurovanie so zdrojom v miestnosti výrazne znižuje straty prestupom tepla cez steny miestnosti tak, že najprv sú ohriate a vysušené steny a až potom je ohriaty vzduch na teplotu niečo málo pod teplotou stien.

Pri vykurovaní je rozhodujúci podiel tepelného sálania a práve pri vykurovaní infrapanelmi sa teplo odovzdáva do okolia elektromagnetickým vlnením.

Trochu teórie z fyziky

Elektromagnetické žiarenie predstavuje prenos energie v podobe elektromagnetického vlnenia. Jeho zdrojom je zrýchlený pohyb častíc s elektrickým nábojom (napr. pri tepelnom pohybe elektrónov v rozžeravenom kove) alebo zmena energetického stavu atómu (napr. pri výboji v plyne). Elektromagnetické žiarenie má veľký rozsah vlnových dĺžok a zahŕňa elektromagnetické spektrum: gama žiarenie, röntgenové žiarenie, ultrafialové žiarenie, viditeľné žiarenie, infračervené žiarenie, mikrovlnné žiarenie a rádiové žiarenie.

Vlnová dĺžka je vzdialenosť medzi opakujúcimi sa periódami vlnenia. Označuje sa malým gréckym písmenom lambda (λ).

Vlnová dĺžka závisí od frekvencie vlnenia a rýchlosti šírenia vlny:

 λ = v/f

Kde

λ = vlnová dĺžka v m

V = rýchlosť šírenia vlny v m/s

F = frekvencia vlnenia v Hz.

Pre elektromagnetické vlnenie vo vákuu sa dá vyjadriť tento vzťah zjednodušene (približne):

Vlnová dĺžka λ [m] = 300 / frekvencia [MHz].

Čo je „infračervená energia“?

Infračervená energia, resp. infračervené žiarenie je elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou väčšou ako viditeľné svetlo a kratšou ako mikrovlnné žiarenie. Tento frekvenčný rozsah spadá bezprostredne hneď pod viditeľné červené svetlo s najdlhšou vlnovou dĺžkou. Šíri sa rýchlosťou svetla – necelých 300.000 km/sec.

Zaujímavosť
V roku 1800 William Herschel skúmal slnečné žiarenie pomocou rôznych filtrov. Nakoniec pristúpil k rozkladu slnečného svetla pomocou hranolu a zisťoval teplomerom teplotu v jednotlivých farebných zložkách spektra. Za červenou zložkou dokonca teplomer zaznamenal ešte vyššiu teplotu ako v ktorejkoľvek inej časti. Túto neviditeľnú časť nazval infračerveným žiarením.

Infračervené žiarenie zaberá v spektre 3 dekády a má vlnovú dĺžku v rozmedzí 760 nm a 1 mm, resp. energiu fotónov medzi 0,0012 a 1,63 eV (elektronvolt). Nazýva sa tiež tepelné žiarenie. Vďaka tejto vlnovej dĺžke, vzniká teplo okamžite, je citeľné hneď po zapnutí tepelného prístroja a ohrieva všetky pevné telesá.

Tepelné žiarenie možno napríklad zo slnka cítiť aj v priebehu chladných zimných dní, preto napr. na horách sa pri slnečnom žiarení dostavuje pocit tepla i pri mínusových teplotách.

Infračervené vlny vyžarujú teplo, a preto sa tento princíp využíva pri sálavom vykurovaní. Najznámejším a aj najviac používaným typom je podlahové vykurovanie. Kúrenie pomocou panelov je však zatiaľ zriedkavé, hoci predstavuje jeden z mnohých úsporných vykurovacích systémov.

Princíp infrakúrenia

Infrapanely pracujú na princípe sálavého vykurovania. Keďže infračervená energia je formou tepelnej energie, v protiklade k iným energetickým formám nevyužíva ako transportné médium okolitý vzduch, ale z 80% priamo okolité telesá. Od týchto predmetov sa potom druhotne ohrieva vzduch v miestnosti, čo predstavuje v konečnom dôsledku iba 20%.

Princíp infračervených vykurovacích panelov je obdobný ako v prípade infrasauny, takže nedochádza k vykurovaniu miestnosti prostredníctvom vzduchu, ale ohrievajú sa steny, nábytok či podlaha. Tým je dosiahnutá maximálna efektivita bez strát spôsobených ohrevom vzduchu a jeho následným únikom.

Infrapanel – základné informácie

Ide o plochý panel s hrúbkou približne 5 cm, ktorý je možné umiestniť na stojan, zavesiť na stenu, alebo osadiť na strop. Stenové panely možno použiť ako bežné vykurovacie telesá, vešajú sa s odstupom od steny, no nemali by sa však inštalovať proti oknu, pretože sa tak zvyšujem tepelná strata a zároveň zmenšujeme množstvo tepla.

Na 1 m3 je treba počítať s vykurovacím príkonom v priemere 20 až 25 W. Napríklad miestnosť veľká 50m3 potrebuje na vykúrenie panel s príkonom 1.000 W. Ak je tepelná strata domu s rozlohou 140 m2 približne 7kW, je potrebné použiť panely s príkonom približne 7,5 až 8kW. Stanoviť však presne požadovaný vykurovací príkon v jednotlivých miestnostiach bytu či domu si vyžaduje podrobný výpočet. Samozrejme, aj tu totiž existujú vedľajšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť činnosť panelu, predovšetkým ide o kvalitu zateplenia a typ okien. Podklad musí čo najlepšie akumulovať teplo, vhodná je preto z materiálov napríklad tehla, tvárnice, betón alebo drevo – infravykurovanie sa hodí tiež do zrubových stavieb. Pre zapojenie postačuje bežná zásuvka.

Vďaka vykurovacím infrapanelom bola dosiahnutá veľká úspora energie v priemere 30%.

Výhody Nevýhody
  • tepelné lúče prenikajú do hĺbky ľudského tela a do iných pevných telies
  • neohrievajú vzduch, ale osoby a predmety
  • nedochádza k víreniu prachu
  • nevysušuje vzduch
  • takmer žiadne tepelné vrstvenie vzduchu, teplo sa šíri rovnomerne
  • odstraňuje plesne
  • vysušuje murivo, nedochádza ku kondenzácii vody
  • vysoká prevádzková bezpečnosť
  • ploché vykurovacie elementy šetria miesto v priestore
  • ľahká regulácia teploty – manuálne, pomocou časovaču alebo termostatu (teplotu možno regulovať nezávisle v každej miestnosti)
  • kontrolovateľná spotreba energie
  • nižšie prevádzkové náklady
  • vykurovací systém dodá teplo okamžite bez akýchkoľvek počiatočných strát
  • bezhlučná prevádzka
  • vysoká životnosť a takmer žiadna údržba
  • vyššie investičné náklady
  • nevhodné do miestností s povrchovou vrstvou polystyrénu na strope i stenách a s veľkou presklenou plochou (napr. zimné záhrady, nakoľko je tu nízka akumulačná schopnosť skla)
  • pre zaručenú účinnosť je nutné nadimenzovať odborníkom
  • nevhodné umiestnenie má vplyv na vyššiu spotrebu
  • sálavé vykurovanie pôsobí iba v miestnosti, v ktorej je nainštalované
  • ohrievaný predmet musí byť viditeľný, pretože pokiaľ medzi ním a infrapanelom je určitá prekážka, tepelné žiarenie sa odráža a nezohrieva

Infrakúrenie sa v súčasnosti čoraz viac využíva aj pri stavbe nových nízkoenergetických a pasívnych domov. Vďaka nízkej spotrebe pri ideálnych podmienkach majitelia domov dosiahnu značnú úsporu nákladov. Pri starších domoch môže pomôcť pri vysušovaní stien.

Úspora energií

Využitím princípu sálavého tepla možno docieliť tepelnú pohodu aj pri nižšej teplote vzduchu v miestnosti, a preto je tento systém vykurovania energeticky najúspornejší. Sálavým infračerveným kúrením znížite celkovú tepelnú stratu budovy, ktorá je daná rozdielom medzi vnútornou a vonkajšou teplotou – čím je rozdiel väčší, tým väčšie sú tepelné straty. Teplotný rozdiel pri konvekčnom vykurovaní môže byť medzi podlahou a stropom až 7 stupňov. Použitím sálavého infračerveného kúrenia je rozdiel max. 2 – 3°C, čo prispieva k ďalšiemu zvýšeniu efektivity a ekonomickosti vykurovania.

Obr. Rozloženie teploty vo vykurovaných miestnostiach pri sálavých paneloch (Zdroj: TATRA INVEST CONSULTING, s.r.o)

Nová technológia dokáže ušetriť za teplo v ideálnych podmienkach až 40 %. Infrapanely vykúria miestnosť za kratšiu dobu než klasické kúrenie a preto je spotreba energie nižšia. No v prípade zvýšenia cien elektrickej energie je lepšie na tento spôsob vykurovania zabudnúť.

Infrakúrenie pracuje ideálne pri vlhkosti stien do max. 15%. Účinnosť infrapanelov je potom 96-98%.

Čo si všímať pri kúpe?

Odpovedá Peter Tatranský zo spoločnosti TATRA INVEST CONSULTING, s.r.o:

Pri výbere infravykurovania si treba všímať predovšetkým parameter účinnosti, ktorú možno hodnotiť z viacerých uhľov pohľadu:

  • koľko elektrickej energie je premenenej na tepelnú
  • informáciu o teplote panelu zo zadnej strany – pokiaľ je vysoká, vzniká radiátorový(konvekčný) efekt, to znamená, že prehriaty vzduch stúpa k stropu a dochádza k strate želaného efektu a tepla. Platí, že čím je zadná stena chladnejšia, tým účinnejší je infrapanel.
  • ďalším parametrom v rámci účinnosti je predná stena a typ materiálu, z ktorého je vyrobená. Členitý, pórový, drsný a podobne zdeformovaný povrch spôsobí opäť stratu tepla, ktoré stúpa k stropu.

Neprehliadnite ani informácie o rezistore, pretože jeho kvalita určuje životnosť infrapanela. Kovové sú kvalitnejšie, pretože kov má väčšiu odolnosť voči optrebovaniu elektrickým prúdom.

Otázkou trvania nábehu a dobehu sa dozviete, či infrapanel má, alebo nemá zbytočné akumulačné diely. Infrapanel by nemal v sebe akumulovať teplo. Na akumuláciu tepla majú byť využívané steny a predmety v miestnosti

Bezpečnosť infravykurovania

Podľa Petra Tatranského zo spoločnosti TATRA INVEST CONSULTING, s.r.o. infravykurovanie vyžaruje elektromagnetické vlny o vlnovej dĺžke, ktorá priaznivo pôsobí na ľudský organizmus a na rozdiel od slnka nevyžaruje UV lúče.

Pri manipulácii s infrapanelmi nehrozí nebezpečenstvo vzniku popálenia, čo zaručuje konštrukcia a ich povrchová teplota nepresahuje povolené limity.

Takmer žiadna údržba

Kúrenie infrapanelmi je bezúdržbové, postačuje iba jemné očistenie povrchov od prachu, a to iba suchou prachovkou alebo vysávačom so slabým prúdom vzduchu. Samozrejme, pri akejkoľvek manipulácii treba panel odpojiť od zdroja elektrického prúdu. A ak potrebujete teplo v inej miestnosti, iba jednoducho panel demontujete a presuniete na iné miesto.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.