Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Indonézia po necelom roku opäť opustila OPEC

Pozastavenie členstva môže byť pre Indonéziu problém. Krajina je jediným východázijským členom kartelu a dúfala, že ak obnoví členstvo, bude to pre ňu znamenať prínos. OPEC navrhol, aby Indonézia znížila ťažbu o zhruba 37.000 barelov denne, čo by bolo asi 5 % jej celkovej produkcie. Indonézia, ktorá je najväčšou ekonomikou juhovýchodnej Ázie, má obavy o príjmy z predaja suroviny, ktoré už teraz klesajú.

Minister pre energetiku a nerastné zdroje Ignaisus Jonan uviedol, že krajina môže prijať zníženie ťažby iba o 5000 barelov denne, ktoré už boli schválené v návrhu rozpočtu na budúci rok. Jonan sa zúčastnil stredajšej schôdzky vo Viedni.

Minister tiež podľa agentúry Reuters upozornil, že zníženie ťažby by ohrozilo jeho krajinu aj kvôli tomu, že Indonézia je čistým dovozcom ropy a výpadok by musela pokryť dovozom. Po znížení ťažby kartelu sa očakáva, že ceny ropy sa začnú zvyšovať. Dočasné pozastavenie členstva je podľa neho aj v najlepšom záujme všetkých členov kartelu.

Indonézia je vnímaná ako mierne nezvyčajný člen OPEC a má za sebou históriu nepravidelného členstva. Po prvýkrát sa ku kartelu pripojila v roku 1962, v roku 2009 ho však opustila, pretože kvôli klesajúcej ťažbe sa stala čistým dovozcom ropy. To je v rozpore s podmienkami plnoprávneho členstva v kartely.

Od opätovného pripojenia uskutočnila niekoľko dohôd o dovoze ropy, zahraničných investíciách do ťažby a partnerstva v oblasti spracovania ropy, okrem iného i s najväčšími krajinami OPEC, teda Iránom a Saudskou Arábiou.

Najviac ropy ťažila Indonézia v polovici 90. rokov, keď produkcia dosiahla zhruba 1,7 miliónov barelov denne. Za posledných 10 rokov sa ale v krajine uskutočnilo niekoľko významných objavov a ťažba klesla na zhruba polovicu.

Odvetvie ťažby ropy je dôležitou súčasťou indonézskej ekonomiky, jeho príspevok k štátnym príjmom ale podľa údajov konzultačnej spoločnosti PricewaterhouseCoopers klesol zo zhruba 25 % v roku 2006 na zhruba 3,4 %, čo je predpoklad na tento rok.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.