Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

India chce investovať 10 miliárd USD do nových uhoľných elektrární

V prvej fáze plánuje NTPC, která je najväčším producentom elektriny v Indii, postavit tri nové elektrárne s celkovým výkonom viac než päť gigawattov (GW). To je takmer dvojnásobok výkonu elektrární, ktoré sú v súčasnosti vyraďované z prevádzky. Firma zatiaľ oficiálne neoznámila plánované investície, pretože ich ešte neschválila vláda.

Pokiaľ bude plán schválený, mohol by zbrzdiť snahy Indie o obmedzenie emisií skleníkových plynov a vyvolať otázky, či premiér Naréndra Módí dodrží svoje záväzky plynúce z parížskej klimatickej dohody. India je tretím najväčtším producentom skleníkových plynov na svete.

Návrh na stavbu uhoľných elektrární zároveň prichádza v dobe, kedy niekoľko týchto elektrární postavených pri poslednom energetickom boome pred desiatimi rokmi bolo odstavených kvôli slabšiemu dopytu, než sa očakávalo. Štátna uhoľná firma Coal India má kvôli tomu problémy s predajom svojich zásob. Podľa zdrojov by však dopyt  mal znovu ožiť.

Podľa poradného úradu vlády NITI Aayog viac než 300 miliónov z 1,3 miliardy obyvateľov Indie stále nie je pripojených k elektrárenskej sieti. Spolu s pripájaním ďalších obyvateľov by spotteba elektriny na hlavu mala do roku 2040 vzrásť v porovnaní s rokom 2012 zhruba o tretinu na 2924 kilowatthodín.

Rastúci dopyt po elektrine by však v budúcom desaťročí podľa regulačného úradu mali uspokojiť nové termálne elektrárne vo výstavbe. Do roku 2022 majú zahájiť prevádzku elektrárne s výkonom 50 GW. Ďalšie dodávky elektriny prídu tiež z jadra a obnoviteľných zdrojov, ako sú solárne a veterné elektrárne.

Výkon výroby solárnych elektrární v Indii sa za posledné tri roky viac než strojnásobil na viac ako 12 GW. Cieľom Módího je zvýšiť výkon produkcie z OZE do roku 2022 na 175 GW. Na konci mája celkový inštalovaný výkon elektrární v krajine činil 330,3 GW. Zhruba 78 percent elektriny v Indii teraz stále pochádza z uhoľných elektrární.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.