Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
\N
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
\N
21. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Import ropy do Japonska je nižší ako pred zemetrasením

Ropný import do Japonska klesol v marci najvýraznejšie za viac ako rok. Zemetrasenie a následná vlna tsunami poškodili ropné rafinérie, odstavili elektrárne a narušili ekonomickú aktivitu krajiny.

Celkový vývoz z Japonska v marci klesol a to o 2,2 %. Predpokladá sa, že sa ešte zníži. Je to pritom jeho prvý pokles za 16 mesiacov. Celkový dovoz oproti tomu medziročne stúpol o 11,9 %.

Dovoz ropy sa za marec podľa predbežných colných dát znížil o 6,6 %. Bol to jeho najvýraznejší pokles od októbra 2009, kedy sa prepadol o 18,4 %.

Po marcovej katastrofe sú stále odstavené tri rafinérie. V oblastiach, ktoré zásobuje energiou spoločnosť Tokyo Electric Power a Tohoku Electric Power, sú mimo prevádzky tepelné aj jadrové elektrárne a výrobné podniky chystajú plány ako v lete znížia spotrebu energií. S tým sa potreba ropného dovozu ešte zníži. 

Vláda odhaduje, že obidve energetiky budú v priebehu letných špičiek schopné pokryť dopyt len zhruba z jednej štvrtiny.

Import skvapalneného plynu LNG sa v marci znížil o 0,6 % zatiaľ čo dovoz elektrárenského uhlia vzrástol o 18,5 %.

Celková obchodná bilancia vykázala prebytok 196,5 mld. jenov. Finančného trhy pritom očakávali viac než dvojnásobok.

Materiálne škody po katastrofe sa odhadujú na 300 miliárd dolárov, čo je u prírodného nešťastia svetový rekord. O život prišlo zhruba 14.000 ľudí a desiatky tisíc stratili svoj domov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.