Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Imaginárium slovenskej grafiky v Galérii SPP

Na výstave sú zastúpené diela od 60-tych rokov až po súčasnosť. Prezentované sú litografie, ex libris a najmä technika leptu. Komplexná tvorba všetkých autorov však presahuje rámec voľnej grafiky a zahŕňa ilustrovanie kníh či maľbu. Z tohto uhla pohľadu je výstava akýmsi nahliadnutím do ich tvorby. „Nájdete tu Gažovičove odkazy expresionizmu a surrealizmu, Kállayove metamorfózy ľudských bytostí a technicistické motívy, Polakovičove bizarné postavy na hranici paradoxu, Kľúčikov svet fantastickej zoológie, Štanclovej meditatívne videnie sveta a Brunovského diela zo 60-tych rokov,“ osvetľuje kurátorka výstavy Melita Gwerková ml.

Na výstave je tak možné vidieť šesť rôznych umeleckých svetov, ktoré spájajú dve „školy“ – Hložníkova a Brunovského. Pod pedagogickou taktovkou V. Hložníka tvoril aj D. Kállay, K. Štanclová, V. Gažovič, ako aj A. Brunovský. Ten si po skončení štúdií vytvoril osobitý výtvarný prejav, ktorým usmernil aj svojich žiakov (z vystavovaných autorov P. Kľúčik, D. Polakovič, v poslednom semestri aj D. Kállay).

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 1. októbra o 18 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Výstava potrvá do 30. novembra 2015.

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava AndyhoWarhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatku od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Zdroj: SPP, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.