Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA zvýšila odhad tohtoročného rastu dopytu po rope

IEA teraz predpokladá, že dopyt po rope v tomto roku stúpne o 1,4 milióna barelov denne na takmer 94 miliónov barelov denne. V predchádzajúcej májovej prognóze pritom počítala s nárastom o 1,1 milióna barelov denne.

Svetové ceny ropy v druhej polovici tohto roka prudko klesli kvôli prevahe ponuky nad dopytom. Cena severomorskej ropy Brent tak v tomto roku v januári klesla až na 45,19 dolárov za barel, čo bola najnižšia úroveň za takmer šesť rokov. Vlani v júni pritom dosahovala až 115 dolárov za barel.

Od januára už ceny ropy časť strát zmazali, v súčasnosti sa tak barel Brentu predáva za zhruba 66 dolárov. Správa IEA ale signalizuje, že dodávky suroviny na trh zostávajú mimoriadne vysoké. Ťažba Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa podľa nej v máji vyšplhala na 31,33 miliónov barelov denne, teda na najvyššiu úroveň od augusta 2012.

IEA predpokladá, že produkcia kartelu OPEC sa bude držať nad úrovňou 31 miliónov barelov denne aj v nasledujúcich mesiacoch. Navyše zvýšila odhad tohtoročného rastu ťažby v krajinách mimo OPEC.

IEA bola založená v 70. rokoch minulého storočia, aby bránila západné štáty dovážajúce ropu pred kartelovou silou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. Agentúra pôsobí ako poradca v otázkach energetiky pre členské krajiny OECD, medzi ktorými je aj Slovensko.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.