Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: Zvýšenie dovozu LNG z USA na úkor ruského plynu bude komplikovať cena

Konflikt na Ukrajine prinútil európske krajiny začať vážnejšie uvažovať o rozsahu svojej závislosti od dovozu energií z Ruska. Podľa šéfky IEA Marie Van der Hoevenovej však diverzifikácia spôsobom, že Európa zvýši dovoz z USA, taká jednoduchá nebude. „Európa by mohla dovážať LNG zo Spojených štátov, nebude to však skôr ako v roku 2016 a navyše, cena tohto plynu je vyššia než plynu dovážaného z Ruska,“ povedala. Ako dodala, nie je preto nutné tieto možnosti zveličovať.

Podiel ruského plynu na dovoze do Európskej únie predstavuje približne 30 %. Ako dodala Maria Van der Hoevenová, aj keď sa štáty snažia o diverzifikáciu energetických dodávok a trás, „ešte dlho budú musieť dovážať plyn z Ruska“.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.