Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA znížila odhad rastu dopytu po rope v tomto a v budúcom roku

IEA zredukovala prognózu pre rast dopytu po rope v rokoch 2014 a 2015 po tom, ako štatistiky za 2. kvartál ukázali, že globálna spotreba paliva sa v uplynulých troch mesiacoch medziročne zvýšila o 700.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne. To bol jej najmenší prírastok od posledného kvartálu 2012.

Výsledkom je menší dopyt, a tým pádom nadmerné zásobenie svetového trhu ropou, čo napríklad znamená, že Líbya, ktorá sa snaží zastaviť boje a obnoviť export ropy, má problémy nájsť kupcov.

IEA preto zredukovala svoj odhad zvyšovania globálneho dopytu po rope v roku 2014 o 180.000 barelov a najnovšie predpovedá, že stúpne medziročne o 1 milión barelov, čiže 1,1 %, na 92,7 milióna barelov denne.

V nasledujúcom roku agentúra očakáva, že dopyt po rope ožije, ale tempo jeho rastu bude o 90.000 barelov denne nižšie, ako uviedla v predchádzajúcej prognóze. Presnejšie, globálny dopyt po rope v roku 2015 stúpne o 1,3 milióna barelov denne, čo predstavuje 1,4 %, na 94 miliónov barelov/deň.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.