IEA: Zemný plyn čaká obdobie zlatého veku
Produkcia zemného plynu vzrastie v horizonte 25 rokov o takmer polovicu, predpovedá Medzinárodná energetická agentúra (IEA). „Čína nás môže dostať do zlatého veku zemného plynu. No dopyt po surovine na Blízkom východe sa zvyšuje takmer rovnakým tempom,“ dopĺňa výročná správa World Energy Outlook 2010.
Zemný plyn by mal v roku 2035 dosiahnuť ako jediné fosílne palivo štatisticky vyšší dopyt v porovnaní s hodnotami z roku 2008, uvádza Bloomberg. Globálny dopyt po surovine by mohol stúpnuť na 435 mld. kubických metrov za deň. Išlo by tak o 44 % nárast v porovnaní so štatistikami spred dvoch rokov.
Očakáva sa rast produkcie tzv. nekonvenčných zdrojov plynu. V najbližšom štvrťstoročí by mali tvoriť viac než tretinu z celosvetového nárastu produkcie tejto suroviny. Centrom produkcie nekonvenčného plynu sa podľa IEA stane predovšetkým oblasť Severnej Ameriky, nasledovať bude ázijsko-pacifický región.
Nadbytok zemného plynu na svetovom trhu dosiahne vrchol v roku 2011. Podľa IEA stúpne na 200 mld. kubických metrov. „Prebytok suroviny vytvorí tlak na exportérov zmeniť súčasný systém indexovanie cien podľa ropy, najmä v Európe. To by mohlo viesť k nižším cenám a rastu dopytu po plyne v sektore elektroenergetiky,“ dopĺňa správa.
IEA vo výročnej správe prognózuje rast globálnej spotreby energií do roku 2020 o 20 %. Prudký nárast dopytu po energiách bude najmä v regióne rozvíjajúcich sa krajín.
Správa sa dotkla tiež cien prognóz ropy. Barel ropy by mal v roku 2035 stáť 113 amerických dolárov, čo je výrazne menej než predpovede ostatných energetických analytikov. Informoval o tom Telegraph.