Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: V tomto a budúcom roku sa spotrebuje menej ropy

Globálne sa v tomto roku a v roku 2012 spotrebuje menej ropy, ako sa pôvodne predpokladalo. Príčinou je zhoršujúci sa ekonomický výhľad. V utorok to uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). V dôsledku neistejšej ekonomickej situácie podľa IEA dopyt po rope bude za tento a budúci rok o približne 200 tis. barelov denne menší. Agentúra zároveň uviedla, že globálna ponuka čierneho zlata sa zvyšuje, čo by malo v budúcom roku viesť k vyváženejšej situácii na trhu s ropou.

Odhad globálneho dopytu po rope pre budúci rok upravila smerom nadol aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Ropný kartel to zdôvodnil najmä očakávanými dopadmi úsporných opatrení vo vyspelých krajinách a spomalením v popredných rozvíjajúcich sa ekonomikách, akými sú Čína a India. Priemerný dopyt po rope v roku 2012 teraz OPEC odhaduje na úrovni 1,1 mil. barelov denne, čo je o 100 tis. barelov menej, ako organizácia uvádzala v skoršom odhade.

„Plánované úsporné opatrenia, nie iba v eurozóne ale aj iných ekonomikách OECD, spomalenie v rozvíjajúcich sa ekonomikách najmä v Číne a Indii a naďalej slabá situácia v ekonomike USA sú faktory, pre ktoré treba venovať osobitnú pozornosť rizikám oslabenia,“ uviedla organizácia v pravidelnej mesačnej správe.

  

Ponuka čierneho zlata zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bola v novembri na najvyššej úrovni za viac ako tri roky. Podľa údajov IEA Vzrástla o 620 tis. barelov denne na úroveň 30,68 mil. barelov denne. Osemdesiatimi percentami sa na tomto raste ponuky podieľali Líbya a Saudská Arábia. IEA však vo svojej najnovšej mesačnej správe o trhu s ropou uviedla, že v budúcom roku bude OPEC na trh dodávať 30,2 mil. barelov denne, čo bude znamenať pokles o 300 tis. barelov denne.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.