Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: USA sa do roku 2017 stanú jednotkou v ťažbe ropy

Podľa organizácie so sídlom v Paríži, Spojeným štátom pomáhajú k väčšej sebestačnosti v energetike aj nové metódy ťažby ropy a plynu, napríklad z bridlicových hornín. IEA odhaduje, že USA, ktoré momentálne zhruba 20 % zo svojej spotreby energií musia pokryť dovozom, by sa okolo roku 2035 mohli stať v tomto smere úplne sebestačné.“Rozvoj energetického sektora v Spojených štátoch je silný, čo sa výrazne prejaví aj mimo Severnú Ameriku,“ uviedla IEA. Predpovedala, že dovoz ropy do USA bude postupne klesať. V súčasnosti sú USA najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Oživenie ťažby ropy a plynu v Severnej Amerike vďaka novým metódam, ako aj efektívnejšie a úspornejšie motory v autách, prispievajú k postupnému znižovaniu dovozu ropy a plynu do USA. Podľa IEA Spojené štáty by približne v roku 2030 mohli začať ropu dokonca vyvážať.

A vzhľadom na to, že Severná Amerika sa bude postupne približovať k úplnej energetickej sebestačnosti, medzinárodný obchod s ropou zmení smer a spolu s ním sa zmenia aj zásobovacie trasy. Ropa z Blízkeho východu, ktorý je najvýznamnejším dodávateľom komodity na svetový trh, začne namiesto na Západ prúdiť opačným smerom – do Ázie. To vrhá úplne nové svetlo na bezpečnosť zásobovacích trás, keďže vzťahy medzi napríklad Iránom a Čínou nie sú napäté, na rozdiel od vzťahu medzi Západom a vládou v Teheráne.

Dopyt po rope v Ázii bude naďalej rásť, úmerne s expanziou tamojších ekonomík. IEA predpovedá, že import ropy do Ázie sa do roku 2035 zvýši o zhruba tretinu na 99,7 milióna barelov denne z 87,4 milióna barelov/deň v roku 2011. Ceny ropy sa tiež mierne zvýšia, úmerne s rastúcim dopytom. Podľa IEA v roku 2035 sa cena komodity bude pohybovať okolo úrovne 125 USD (98,15 eura) za barel. Na porovnanie, momentálne sa severomorská ropná zmes Brent predáva za približne 108 USD/barel.

Nové úspornejšie technológie pomôžu zmierniť doterajšie tempo zvyšovania dopytu po energiách. No hoci mnohé štáty už zverejnili ambiciózne plány na redukciu spotreby energií, zatiaľ sa im v tomto smere podarilo dosiahnuť len malý pokrok. A to komplikuje aj plnenie globálnych cieľov v oblasti emisií skleníkových plynov a globálneho otepľovania, dodáva IEA.

O vedúcu pozíciu v ťažbe ropy teraz súperia Saudská Arábia a Rusko. Produkcia ropy v Rusku minulý mesiac vzrástla o 0,5 % na nové postsovietske minimum 10,46 mil. barelov ropy denne. Saudská Arábia, ktorá je hlavným členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v októbri ťažila 9,95 mil. barelov denne. Na rozdiel od Ruska má ale ešte k dispozícii nevyužité ťažobné kapacity.

IEA tiež predpovedala, že Spojené štáty do roku 2015 vystriedajú Rusko na pozícii najväčšieho producenta zemného plynu. Ťažba plynu v Rusku v októbri vzrástla o 5 % na 1,75 mld. m3 denne.

Zdroj: ČTK, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.