Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: USA sa do roku 2015 stanú najväčším producentom ropy na svete

IEA ďalej predpovedá, že do roku 2035 stúpnu ceny ropy na 128 USD (95,29 eura) za barel (1 barel = 159 litrov) a jej globálna spotreba vzrastie o 16 %.

USA sa vytrvalo snažia pokryť svoju spotrebu ropy z domácich zdrojov. To však neznamená, že svet čaká nová éra „ropnej hojnosti“, varuje organizácia so sídlom v Paríži. Dodávky ropy z bridlíc ovplyvnia zásobovanie amerického trhu v nasledujúcich 10 rokoch, ale potom budú stagnovať a po roku 2030 začnú klesať. No umožnia USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom komodity, dosiahnuť a po zhruba dve dekády si udržať pomerne veľkú energetickú nezávislosť. To ich ochráni pred prerušením dodávok ropy z Afriky a Blízkeho východu na svetové trhy v dôsledku nepokojov.

Rast ťažby ropy v USA ohrozí jej produkciu a tržby členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

No globálny dopyt po rope bude ďalej stúpať a do roku 2035 sa zvýši o 14 miliónov barelov na v priemere 101 miliónov barelov denne. Podiel ropy z konvenčných zdrojov pritom klesne na 65 % práve pre zvýšenie produkcie z nekončených zdrojov, akými sú bridlicové horniny.

Trh s ropu sa zmení a hlavný tok dodávok sa presunie z atlantického do ázijsko-tichomorského regiónu, keďže Čína sa postupne stáva najväčším svetovým dovozcom čierneho zlata. A v roku 2020 India vystrieda Čínu na prvom mieste v rebríčku krajín s najstrmším nárastom spotreby ropy.

Expanzia rafinérskych kapacít v Ázii a na Blízkom východe spolu s klesajúcou spotrebou ropných derivátov vo vyspelých štátoch zvýšia tlak na zatvorenie niektorých rafinérií.

IEA odhaduje, že do roku 2035 sa výrobná kapacita európskych rafinérií zníži, zatiaľ čo v Brazílii, naopak, výrazne stúpne.

(1 EUR = 1,3432 USD)

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.