Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

IEA: Trh s ropu sa do budúceho roka stabilizuje

Birol očakáva, že ak nedôjde k veľkým poklesom v ekonomike, súčasné nadmerné zásobovanie trhu s ropu, ktoré vysoko prevyšuje dopyt, sa do roka 2017 skončí a obnoví sa rovnováha medzi ponukou a dopytom. Nízke ceny ropy totiž viedli v uplynulých dvoch rokoch k poklesu investícií o zhruba 40 %, pričom najstrmšie sa prepadli investície v USA, Kanade, Rusku a Latinskej Amerike. V nasledujúcich dvoch rokoch sa preto citeľne zvýši závislosť sveta od dodávok ropy z Blízkeho východu.

„Tento rok očakávame pokles dodávok zo štátov, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), najväčší za 25 rokov, o takmer 700.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne. A zároveň dôjde k rastu dopytu po rope v rozvíjajúcich sa štátoch na čele s Indiou, Čínou a ďalšími transformujúcimi sa ekonomikami, povedal Birol novinárom po stretnutí s japonským premiérom Šinzom Abem v Tokiu.

Predpovedal tiež, že na prelome tohto a budúceho roka, alebo najneskôr v budúcom roku sa na trhu s ropou obnoví rovnováha medi dopytom a ponukou.

Birol pripomenul, že pri súčasných cenách komodity je jej ťažba z bridlíc nedostatočne rentabilná. Odhadol tiež, že export ropy z Iránu môže po zrušení západných sankcií tento rok vzrásť o zhruba 500.000 barelov denne.

Irán je odhodlaný za každú cenu znova získať svoj podiel na svetovom trhu s ropou, ktorý pre sankcie stratil. To znamená, že bez ohľadu na nízke ceny komodity bude na trhy pumpovať ropu, aby získal stratených klientov.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.