IEA: Ťažba ropy v Iraku by sa mohla do roku 2020 zdvojnásobiť
V rámci optimistickej prognózy agentúra očakáva, že Irak by mohol v najbližších 20 rokoch zdvojnásobiť ročné príjmy z vývozu ropy na približne 200 miliárd USD (154,40 miliardy eur). Tento scenár počíta s tým, že do roku 2035 iracká ekonomika dosiahne objem, aký v súčasnosti predstavuje ekonomika Saudskej Arábie.
Agentúra predpokladá, že produkcia ropy v Iraku by sa mohla zo súčasných 3 miliónov barelov denne (1 barel = 159 litrov) zvýšiť do roku 2020 na 6 miliónov barelov a do roku 2035 na vyše 8 miliónov barelov denne. Ako dodala, do roku 2035 by sa Irak mohol stať „kľúčovým dodávateľom ropy pre rýchlorastúce trhy Ázie, najmä Čínu a zaradiť sa na 2. miesto v rebríčku najväčších vývozcov ropy na svete a predstihnúť tak Rusko“.
Upozornila však, že v prípade nedostatočných investícií by mohol byť rast irackej produkcie pomalší, čo by viedlo k rastu cien ropy na svetových trhoch. Produkcia ropy v Iraku niekoľko rokov stagnovala kvôli vojnám a sankciám. Výraznejší rast začala vykazovať v roku 2010 potom, čo Bagdad uzavrel kontrakty s veľkými ropnými spoločnosťami, ako sú BP, Exxon Mobil, Eni či Royal Dutch Shell.
Okrem ropy by významnú úlohu mal pre budúcnosť ekonomiky Iraku hrať aj zemný plyn, dodáva IEA vo svojej správe. Po tom, ako krajina pokryje domáci dopyt, mohla by začať dodávať plyn za výhodných podmienok susedným štátom a neskôr aj na európske a ázijské trhy.
Aby sa však optimistický scenár naplnil, krajina si najskôr bude musieť vyriešiť vnútorné problémy. Medzi tie patrí aj ukončenie sporov medzi centrálnou vládou a niektorými regionálnymi vládami. Nevyhnutné bude aj zvýšenie investícií do produkcie ropy, keďže sa očakáva, že Irak sa na očakávanom raste produkcie v najbližšom desaťročí bude podieľať zhruba polovicou. Ak by bol rast investícií, a tým aj produkcie pomalší, hrozí, že ceny ropy na svetových trhoch budú rásť.
S tým počíta pesimistickejšia prognóza, podľa ktorej by produkcia ropy v Iraku mala vzrásť do roku 2020 len na 4 milióny barelov/deň a do roku 2035 na 5,3 milióna barelov denne. V takom prípade by ceny ropy na svetových trhoch mohli dosiahnuť do roku 2035 takmer 140 USD/barel.
Zdroj: ČTK, TASR, energia