Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Svetový trh s ropou je blízko k obnoveniu rovnováhy

IEA znížila odhad tohtoročného rastu svetového dopytu po rope o 40.000 barelov denne na 1,32 milióna barelov denne. Varovala navyše, že aj táto zhoršená prognóza by sa mohla ukázať ako príliš optimistická vzhľadom na spomaľovanie spotreby ropy v Spojených štátoch a ďalších rozvinutých ekonomikách, napríklad v Austrálii, Japonsku a Južnej Kórei.

Členovia OPEC sa koncom novembra 2016 dohodli, že od 1. januára na šesť mesiacov znížia ťažbu o 1,2 milióna barelov denne, aby obmedzili nadbytočné dodávky na trh a podporili ceny suroviny. K dohode sa pripojili aj niektoré ďalšie krajiny na čele s Ruskom, ktoré súhlasili s obmedzením produkcie o ďalších 558.000 barelov denne.

Ceny ropy sa vďaka dohode dostali nad 50 dolárov za barel. Začiatkom minulého roku pritom vinou nadbytočných dodávok na trh po prvýkrát za 12 rokov klesli pod 30 dolárov za barel. „Nachádzame sa v polovici šesťmesačného obmedzenia produkcie, na ktorom sa dohodli členovia OPEC a 11 ďalších krajín. Zatiaľ sa situácia pre ťažbárov vyvíja pomerne priaznivo,“ uviedla IEA vo svojej dnešnej správe.

Snahu OPEC o obmedzenie dodávok na trh však podkopáva rast ťažby v Spojených štátoch, ktoré sa k dohode nepripojili. IEA teraz predpokladá, že dodávky ropy z krajín mimo OPEC sa tento rok zvýšia o 485.000 barelov denne, a to najmä kvôli stúpajúcej produkcii v USA. V predchádzajúcej prognóze pritom počítala s nárastom o 400.000 barelov, napísala agentúra Reuters.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.