Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - potrubie - Nafta
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Centrálny areál Gajary
6. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: Svetový dopyt po zemnom plyne vzrastie do 5 rokov o 17 %

Dopyt Číny po plyne by mal rásť do konca roka 2017 ročne približne o 13 %, zatiaľ čo napríklad v USA by to o rovnaké percento malo byť celkove do konca roku 2017. Čo sa týka Európy, dopyt po zemnom plyne by mal vzrásť podľa IEA v najbližších piatich rokoch o 7,9 %.

„Spotreba v Ázii bude rásť jednoznačne najrýchlejšie, pričom lídrom bude Čína, ktorá by sa už do roku 2013 mala stať tretím najväčším spotrebiteľom zemného plynu na svete,“ uviedla IEA.

Maximum z rastúceho dopytu po plyne v Ázii vyťažia krajiny Severnej Ameriky, pričom táto oblasť by sa mala stať do piatich rokov čistým vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG), keďže v súčasnosti sa do prevádzky dostávajú nové projekty. Veľké možnosti v tomto smere predpovedá agentúra aj Austrálii.

„Austrália by sa mala stať novým Katarom,“ uviedla IEA s tým, že v krajine sa v súčasnosti stavia viacero projektov na skvapalňovanie plynu. Katar je momentálne najväčším vývozcom LNG na svete. Naopak, ázijskí producenti ako Malajzia a Indonézia sa za spomínané obdobie stanú čistými dovozcami v dôsledku rastúceho dopytu a klesajúceho objemu produkcie.

IEA zároveň predpokladá, že zvyšovanie ťažby z nekonvenčných zdrojov ako napríklad bridlicové ložiská umožní Spojeným štátom v roku 2017 vymeniť Rusko na pozícii najväčšieho producenta zemného plynu na svete.

Podľa organizácie by celková produkcia plynu v USA mala vzrásť zo 653 miliárd kubických metrov (m3) v roku 2011 na 769 miliárd m3 v roku 2017. Naopak, produkcia v Rusku síce do piatich rokov vzrastie tiež, ale podľa IEA len na 757 miliárd m3. Minulý rok dosiahla ruská produkcia plynu asi 659 miliárd m3.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.