Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

IEA: Spotreba narastie o 20 rokov o 40 %

Dopyt po energii do roku 2030 vzrastie v porovnaní so súčasnosťou asi o 40 %, odhadujú experti Medzinárodnej energetickej agentúry IEA v najnovšej správe. Situáciu komplikuje najmä fakt, že vo viacerých svetových regiónoch nie je dostatok elektrární, ale i to, že mnohé krajiny, vrátane USA, majú nekvalitnú elektrickú prenosovú sústavu.

Elektrárne – nedostatkový artikel

Veľký nedostatok elektrární má najmä Čína. Nachádza sa medzi 10 ázijskými štátmi, v ktorých dopyt po elektrine vzrastie najviac na svete. V Thajsku a Indonézii dôjde k rastu spotreby za 20 rokov o 76 %. Pritom na svete žije ešte asi 1,5 miliardy ľudí, takmer štvrtina svetovej populácie, ktorí nemajú elektrifikované domácnosti. Najhoršia situácia je v Afrike, južne od Sahary.

Ak by mala výroba držať krok s dopytom, za nasledujúcich 20 rokov by mali elektrárenské kapacity vzrásť o 4,8 tis GW inštalovaného výkonu. Pre porovnanie, je to päťnásobok výkonu, ktorým disponuje v súčasnosti energetický sektor v USA.

USA budú mať problém s výpadkami

Zlá je i situácia v USA. Krajina má väčšinu elektrární zastaraných a taká je aj jej elektrická prenosová sieť. Washington preto podporuje nielen rozvoj výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ale aj obnovenie budovania jadrových elektrární.

K útlmu dochádza v budovaní plynových elektrární. Obdobie lacného plynu pominulo a ich prevádzkovanie sa teraz stáva čoraz menej rentabilné. Obnovil sa však dopyt po uhlí. Od roku 2008 uviedli v USA do prevádzky už 16 nových uhlie spaľujúcich elektrární a rovnaký počet sa ich ešte stavia, informuje Financial Times Deutschland.

Globálna diskusia

Dnes začína v kanadskom Montreale Svetová energetická konferencia, kde sa stretnú okrem iných i ministri energetiky zo 70 krajín sveta a vrcholoví manažéri 4 tis. firiem. Budú sa tiež zaoberať otázkou, ako v budúcnosti pokrývať čoraz väčší globálny dopyt po energiách, ako i ostatnými vyššie načrtnutými problémami.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.