Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maria van der Hoeven (IEA) - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Maria van der Hoeven. Foto: SITA/AP Photo/Jacques Brinon
7. februára 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

IEA: Slovensko má v energetickej politike rezervy

Slovensko má podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v energetickej politike rezervy. Ako uviedla na pondelňajšej tlačovej besede výkonná riaditeľka Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Marie van den Hoeven, Slovensko by malo pridať v otázke posilnenia energetickej bezpečnosti a konkurencieschopnosti priemyslu. Podľa Prehľadu energetickej politiky SR, ktorú v pondelok uverejnila IEA, Slovensko by malo taktiež pokračovať v diverzifikácii energetických zdrojov a prehlbovať regionálnu integráciu. „Posilňovanie regionálnej spolupráce, obzvlášť pri rozvoji plynárenských a elektrizačných prepojení, predstavuje zásadný krok pre zvýšenie energetickej bezpečnosti a trhovej konkurencie,“ dodala Hoeven.

Hĺbkový audit IEA o energetickej politike Slovenska prezentoval v novembri 2011 na 5. ročníku konferencie „Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska“ Roman Portužák z IEA. Bol na čele expertnej misie IEA, ktorá v novembri 2010 na jeden týždeň zavítala na Slovensko.

Ministra hospodárstva Juraja Miškova teší, že Slovensko drží „dobrý trend v oblasti energetiky“. „Dôležité je, že podľa IEA je energetická politika SR v súlade s jej hlavnými cieľmi, ktorými sú dosiahnutie energetickej bezpečnosti, environmentálnej udržateľnosti a ekonomického rastu,“ dodal Miškov.

Správa IEA, ktorá mapuje roky 2005 až 2010, odporúča Slovensku v oblasti energetickej efektívnosti zamerať sa na implementáciu, s cieľom zaistiť plné využitie potenciálu úspor energie, vrátane modernizácie diaľkového vykurovania. Slovensko by sa podľa správy malo taktiež zamerať na zníženie skleníkových plynov. „Krajina musí pokračovať v implementácii politík, ktoré uľahčia prechod k nízkouhlíkovému hospodárstvu,“ konštatovala Hoeven, pričom dodala, že jadrová energetika a obnoviteľné zdroje energií by mali v danej problematike zohrať rozhodujúcu úlohu.

Kritický pohľad na Hĺbkový audit IEA predstavil vo svojom komentári analytik a vydavateľ portálu „energia“ Michal Hudec.  Jeho príspevok odznel na konferencii „Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska“, ktorú tradične organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku – SFPA. Portál „energia“ bol mediálnym partnerom.

Energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.