Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

IEA: Slnko bolo vlani najrýchlejšie rastúci zdroj novej elektriny

Údaje dnes priniesla Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorá súčasne zvýšila výhľad rastu kapacity výroby elektriny z OZE na nasledujúcich päť rokov.

Čistý prírastok výkonu produkcie z obnoviteľných zdrojov, t.j. výroby z vody, slnka, vetra, vĺn, prílivu a bioenergie, dosiahol rekordných 165 gigawattov (GW). Medziročne stúpol o šesť percent, napísala agentúra Reuters.

Kapacita solárnych elektrární sa zvýšila o 50 percent na viac než 74 GW. Bolo to prvýkrát, kedy prírastok výkonu solárnych elektrární rástol rýchlejšie než u iných zdrojov a prekročil čistý prírastok pri uhlí.

IEA očakáva, že do roku 2022 kapacita produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov stúpne o viac než 920 GW, teda o 43 percent. Prispeje k tomu podpora nízkouhlíkovej elektriny a zníženie nákladov na výstavbu solárnych a veterných elektrární. Rast solárnych elektrární má byť vyšší než u ďalších obnoviteľných zdrojov.

Celková kapacita výroby z OZE by mala v roku 2022 činiť 8169 terawatthodín (TWh), čo bude zodpovedať kombinovanej spotrebe elektriny v Číne, Indii a Nemecku. Najviac k rastu výkonu prispeje Čína.

„Uhlie síce zostane v roku 2022 najväčším zdrojom výroby elektriny, obnoviteľné zdroje sa ale priblížia. V roku 2016 bola výroba z OZE nižšia o 34 percent než z uhlia, ale do roku 2022 sa táto medzera zníži o polovicu len na 17 percent,“ uviedla IEA vo svojej správe.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.