Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Situácia v Egypte zatiaľ ropný trh neohrozuje

Aktuálna situácia v Egpypte zatiaľ ropný trh výrazne neovplyvnili, skonštatoval Nobuo Tanaka (IEA). „Ak príde k poruche, mali by sme jednať,“ doplnil. Okrem svojej organizácie tým myslel najmä Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Tá momentálne odmieta zvýšiť ťažbu, lebo na trhu žiadne problémy nevidí. „Chceli by sme, aby bol OPEC flexibilnejší,“ dodal Tanaka.

Ceny ropy v obavách z dôsledkov masových protivládnych nepokojov v Egypte a z nestability na celom Blízkom východe v prípade pádu vlády Husního Mubaraka v pondelok výrazne vzrástli. Severomorská ropa Brent prvýkrát od októbra 2008 prekročila hranicu 100 amerických dolárov za barel. Včera (1.2.) ceny mierne klesli, Brent však zostal nad hranicou 100 dolárov.

Suezský prieplav a ropovod Sumed, ktorý spája prístav Suez so severným pobrežím Egypta, pokračuje v bežnej prevádzke, ubezpečil Tanaka. Ako ďalej uviedol, v prípade uzavretia prístavu by nevznikol na trhu fyzický nedostatok, len by sa zvýšili náklady na prepravu ropy. Správa prieplavu včera oznámila, že nepokoje na prevádzku prieplavu nemajú vplyv.

Ropný kartel OPEC uvádza, že má v súčasnosti v pohotovosti voľné kapacity v objeme šiestich milónov barelov denne (zhruba 7 % svetového dopytu). OPEC je síce vývojom situácie v Egypte znepokojený, nevidí však potrebu zvýšiť ťažbu, pretože na trhu žiadne problémy nie sú. V pondelok to vyhlásili ropný minister Saudskej Arábie Alí Nuajmí a generálny tajomník organizácie Abdalláh Badrí.

OPEC nemá podľa Badrího v pláne zvolávať mimoriadne zasadanie ministrov pred pravidelnou schôdzou naplánovanou na jún. Na stretnutí medzi producentskými a odberateľskými krajinami 22. februára v Rijáde podľa neho pravdepodobne k žiadnej dohode o zvýšení produkcie nepríde.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.