Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Ropa môže byť v najbližších rokoch na rekordných 150 USD

Potenciál na zvýšenie ťažby ropy majú krajiny na Blízkom východe a v severnej Afrike. Práve v nich vlády investujú do iných odvetví.

„Pokiaľ investícií nebude toľko, ako očakávame, mohol by to byť ďalší impulz k rastu cien. Podľa našej analýzy by sme cenu 150 dolárov (za barel) mohli zaznamenať už okolo roku 2015,“ povedal Birol. V súčasnej dobe sa ropa Brent predáva okolo 109 dolárov.

Vo svete pretrváva vysoký dopyt po rope. Okrem toho štáty mimo Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nezvyšujú ťažbu tak, ako sa predpokladalo. Z týchto dôvodov je podľa Birola správne, že Saudská Arábia ťaží rekordné objemy ropy.

„Keď spojíte všetky tieto faktory dokopy, tak myslím, že je správne, ak sa bude viac ťažiť a viac investovať do ťažby,“ vysvetlil Birol. „Osobne by som očakával, že pozitívny vývoj z hľadiska ťažby a investícií skôr alebo neskôr sa do cien premietne aj cez trhy,“ dodal.

Zdroj v Saudskej Arábii agentúre Reuters povedal, že v krajine sa v novembri bez vplyvu kondenzátov vyťažilo v priemere 10,047 milióna barelov ropy denne. To je najviac za niekoľko desiatok rokov.

Birol uzavrel, že ceny ropy sa udržia vysoko niekoľko rokov. Ich rast by ale mohlo obmedziť spomalenie globálnej ekonomiky. Členovia kartelu OPEC sa v stredu (14.12.2011) stretnú vo Viedni, aby prerokovali situáciu na trhu. Trhy však so žiadnou zmenuo ťažobných limitov nepočítajú.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.