Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

IEA: Rast globálneho dopytu po uhlí sa výrazne spomalí

Do roku 2020 počíta IEA vo svojom strednodobom trhovom výhľade s ročným nárastom o 0,8 %. To by bol jasný zlom v porovnaní s uplynulým desaťročím, keď dopyt po uhlí v priemere ročne rástol o vyše 4 %.

Dôvodom je predovšetkým vývoj v Číne, kde sa podľa aktuálnych údajov spotrebováva menej uhlia. Vlani sa spotreba uhlia prvýkrát od 90. rokov 20. storočia mierne znížila.

„Prestavba čínskej ekonomiky a ekologickej politiky po celom svete, vrátane parížskej klimatickej dohody, zrejme ešte viac zabrzdí dopyt po uhlí,“ uviedol šéf IEA Fatih Birol.

Na klimatickej konferencii v Paríži sa 195 štátov dohodlo na obmedzení emisií skleníkových plynov. IEA predpokladá, že výsledky klimatického summitu budú mať negatívny vplyv na trh s uhlím predovšetkým v dlhodobom horizonte a menej v najbližších piatich rokoch.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.