Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. marca 2018 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: Produkcia ropy v USA bude pokračovať v budúcich piatich rokoch v raste

Podľa IEA k tomuto vývoju do veľkej miery dopomohla dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom o obmedzovaní produkcie. Cieľom bolo zlikvidovať nadbytok komodity na trhu a podporiť dovtedy klesajúce ceny ropy. Tie sa producentom ropy zvýšiť podarilo, čo však malo za následok zlepšenie pozície ťažobných firiem v iných krajinách, najmä v USA. Tie ťažia ropu z bridlíc a pri nízkych cenách komodity sa im ťažba neoplácala. Dohoda OPEC ich tak podporila a produkcia ropy v USA začala rásť.

IEA očakáva, že produkcia krajín mimo OPEC vzrastie do roku 2023 o 5,2 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov) na 63,3 milióna barelov/deň. Na celosvetovom raste produkcie, ktorý by mal v najbližších piatich rokoch predstavovať 6,4 milióna barelov denne, by sa ropa z bridlíc mala podieľať viac než 50 %.

„Aj napriek diskusiám o finančnej disciplíne a väčšiemu zameraniu sa na zisk než na rast produkcie, americké ťažobné firmy rýchlo zareagovali na stabilizáciu a neskôr rast cien ropy,“ uviedla IEA.

Podľa organizácie sa produkcia ropy v Spojených štátoch zvýši do roku 2023 o 2,7 milióna barelov na 12,1 milióna barelov denne. Minulý rok IEA vo svojej 5-ročnej prognóze uvádzala, že produkcia bridlicovej ropy v USA vzrastie do roku 2022 o 1,4 milióna barelov denne.

V prípade kvapalného zemného plynu by podľa súčasnej prognózy mal rast predstavovať 1 milión barelov denne na 4,7 milióna barelov/deň. Celková produkcia kvapalných uhľovodíkov by tak mala v roku 2023 dosiahnuť v USA takmer 17 miliónov barelov denne. Na porovnanie, v roku 2017 dosiahla 13,2 milióna barelov/deň. Spojené štáty by sa tak do piatich rokov mali stať najväčším producentom kvapalných uhľovodíkov na svete, pričom objemom produkcie by mali výrazne prekonávať produkciu v iných krajinách.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.