Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: Produkcia ropy v USA aj v Rusku na budúci rok klesne

Produkcia ropy v USA sa môže podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) na budú rok výrazne znížiť. Dôvodom sú pretrvávajúco nízke ceny čierneho zlata. Menej bude zrejme ťažiť aj Rusko.

Experti IEA predpokladajú, že producentské štáty mimo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v roku 2016 znížia svoju ponuku celkovo o pol milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To by bol najvýraznejší pokles za vyše dve desaťročia, uviedla IEA vo svojej dnes vydanej správe. Potom by krajiny mimo kartelu OPEC denne produkovali 57,7 milióna barelov.

Ťažba OPEC je aktuálne aj napriek prudkému pádu cien vysoká a sťažuje život konkurentom. Vyhliadky produkcie v USA korigovala IEA smerom nadol, pretože ceny termínovaných kontraktov na ropu sa už nachádzajú pod priemernými produkčnými nákladmi väčšiny nálezísk, kde sa ťaží ropa z bridlíc. IEA aktuálne počíta s tým, že ťažba v USA sa na budúci rok zníži o 190.000 barelov na 12,5 milióna barelov denne. Agentúra zároveň počíta s ďalším nárastom dopytu na svetovom trhu.

Ceny ropy v auguste klesli na 6,5-ročné minimum a v medziročnom porovnaní sú nižšie viac než o polovicu. Podľa IEA môže byť stratégia OPEC získať vysokou produkciou podiely na trhu na úkor konkurencie úspešná. Nadmerná ponuka, ktorá spôsobuje, že ceny čierneho zlata sú nízke, však vyvoláva polemiku aj v rámci kartelu.

Ďalším faktorom je dohoda s Iránom, ktorej dôsledkom má byť odstránenie sankcií týkajúcich sa vývozu ropy, čo by mohlo viesť k ďalšiemu poklesu cien. Ďalší vývoj okolo Iránu bude podľa analytika CMC Markets Rica Spoonera kľúčový pre ropný trh.

Cena októbrového kontraktu na ropu Brent dnes oslabila o 73 centov na 48,16 USD (42,74 eura) za barel.

(1 EUR = 1,1268 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.