Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: Prebytok na ropnom trhu zmizne rýchlejšie, než sa čakalo

Z dôvodu vysokého dopytu zo strany Číny, Indie a ďalších rozvíjajúcich sa krajín je v 1. polroku treba počítať s prebytkom na trhu už len vo výške 1,3 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne, uvádza sa v mesačnej správe IEA. Ešte v apríli organizácia predpokladala, že prebytok na trhu dosiahne 1,5 milióna barelov denne.

„Čísla z aktuálnej správy potvrdzujú smerovanie ropného trhu k rovnováhe,“ uvádza sa v správe IEA. V ďalšom priebehu tohto roka agentúra počíta s „dramatickým“ poklesom prebytku na trhu na 200.000 barelov denne.

Na strane ponuky sa dôležitosť čoraz viac presúva na Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Produkcia kartelu sa dostala najvyššie od roku 2008, uvádza IEA. Naopak ťažba krajín mimo OPEC sa výrazne znížila, predovšetkým preto, že nízke ceny čierneho zlata spôsobili obmedzenie drahej produkcie z bridlíc v USA.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.