Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. novembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

IEA: Ozdravovanie globálneho hospodárstva je nestále

Podľa šéfa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) zaostáva hospodárske ozdravovanie Európy za očakávaniami. V tejto súvislosti majú v Číne obavy z inflácie a sprísňujú menovú politiku. „Hospodárske oživenie je trochu krehkejšie ako si všetci mysleli,“ povedal Nobuo Tanaka na konferencii International Energy Week v Singapure.

Svetový trh s ropou je v súčasnosti veľmi dobre zásobený. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) je však znepokojená nad rýchlym rastom cien komodity. „Rýchly rast cien bude mať negatívne dôsledky na hospodárske oživenie. A to nám robí starosti. Ak bude hospodársky rast naozaj silný a stabilný potom sa cien ropy obávať nemusíme,“ doplnil Tanaka.

Americká centrálna banka (Fed) už viackrát naznačila, že v prípade potreby poskytne ekonomike ďalšiu pomoc. Ekonómovia sa domnievajú, že stať by sa tak mohlo už na najbližšom zasadaní menového výboru. Koná sa dnes (2.11) a zajtra. Nová fáza kvantitatívneho uvoľňovania menovej ekonomiky (známa pod skratkou QE2) bude pravdepodobne opäť spočívať v odkúpení vybraných aktív.

Odhadovať dôsledky QE2 je podľa šéfa IEA veľmi ťažké. Napriek tomu si myslí, že nadhodnotenie aktív na trhu komodít je reálne. „Pokiaľ tu bude nadmerná likvidita, peniaze budú prúdiť do komodít, vrátane ropy. Tieto parametre je treba sledovať veľmi pozorne,“ dodal Tanaka.

Funkčné obdobie výkonného riaditeľa IEA končí budúci rok na jeseň. Nobuo Tanaka sa bude o funkciu bude uchádzať znova. Medzi jeho súperov budú pravdepodobne patriť bývalý český premiér Mirek Topolánek a holandská ministerka hospodárstva Maria van der Hoevenová.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) pôsobí ako poradný orgán Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Od decembra 2000 je členom OECD aj Slovenská republika.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.