Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. marca 2018 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA očakáva tento rok výraznejší rast dopytu po rope, rizikom je obchodná vojna

Agentúra vo štvrtok vo svojej pravidelnej mesačnej správe uviedla, že dopyt po rope by tento rok mal vzrásť o 1,5 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na 99,3 milióna barelov denne. Oproti predchádzajúcemu odhadu to znamená revíziu smerom nahor zhruba o 100.000 barelov.

Najnovšie protekcionistické kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa by však mohli zasiahnuť do očakávaného rastu svetovej ekonomiky, čo sa následne odrazí na vývoji v medzinárodnom obchode, a tým aj na dopyte po rope. „Spomalenie rastu svetového obchodu bude mať vážne dôsledky, najmä čo sa týka palív využívaných v lodnej a cestnej kamiónovej preprave,“ uviedla IEA.

Producenti z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a niektoré ďalšie krajiny sa v minulosti dohodli na obmedzovaní produkcie s cieľom znížiť svetové zásoby komodity a podporiť tak ceny. To však na rast cien ropy nestačí, potrebný je aj vysoký dopyt. Obmedzenie zo strany OPEC totiž využili USA, ktoré zvyšujú produkciu z bridlíc.

Pod revíziu prognózy dopytu po rope smerom nahor sa do veľkej miery podpísal rast svetového obchodu. Ten v roku 2017 dosiahol 4,7 %, čo je takmer dvojnásobné tempo rastu oproti roku 2016, kedy predstavovalo 2,5 %. Tento vývoj prispel k zvýšenému dopytu po pohonných látkach, dodala IEA. Pripomenula, že aj keď Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že tento rok svetový obchod vzrastie o 4,6 %, jeho prípadné prudké spomalenie by výrazne zasiahlo aj do dopytu po palivách.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.