Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Morálka signatárov dohody o znížení ťažby ropy je najhoršia od januára

Zatiaľ čo v máji bola dohoda dodržiavaná z 95 percent, v júni to bolo len zo 78 percent. Striktné obmedzenie produkcie v Saudskej Arábii, Kuvajte, Katare a Angole vyvážil rast ťažby nad určený strop v Alžírsku, Ekvádore, Gabune, Iraku, Spojených arabských emirátoch a Venezuele.

IEA poznamenala, že teraz sa každý mesiac stane niečo, čo zníži dôveru v pokrok na ceste k rovnováhe na svetovom trhu. V júni boli takéto dôvody dva: prudký nárast ťažby v Líbyi a Nigérii a tiež fakt, že morálka štátov podpísaných pod dohodu bola najhoršia za pol roka.

OPEC a niektoré nečlenské štáty vrátane Ruska sa dohodli, že do marca budúceho roka obmedzia ťažbu ropy asi o 1,8 milióna barelov denne, aby zmiernili nadbytok suroviny na trhu. K nemu prispieva aj rast ťažby v USA. Dohoda sa nevzťahuje na členskú Líbyu a Nigériu, na produkciu ktorých sa podpísali dlhé roky nepokojov. Ťažba v oboch štátoch sa v posledných mesiacoch zvýšila celkovo o 700 000 barelov denne, čo pre ich partnerov, ktorí ju dobrovoľne obmedzujú o 1,2 milióna barelov denne, je veľmi frustrujúce.

Vďaka obmedzeniu ťažby sa ceny ropy na svetovom trhu stabilizovali na úrovni 45 až 50 dolárov za barel, v posledných týždňoch sa ale dostali pod nový predajný tlak kvôli rastu ťažby v USA aj kvôli tomu, že zásoby ropy vo svete nejavia známky poklesu z rekordných viac než troch miliárd barelov. IEA však súdi, že silný rast dopytu v druhej polovici tohto roka a v roku budúcom by mal posun trhu k rovnováhe urýchliť. Agentúra predpokladá, že tento i budúci rok sa dopyt zvýši o 1,4 milióna barelov denne. Zásoby ropy v priemyselne vyspelých krajinách boli v máji o 266 miliónov barelov nad päťročným priemerom, zatiaľ čo v apríli to bolo 300 miliónov. Predbežné údaje potom naznačujú, že v júni nastal ďalší pokles, aj keď nepatrný.

Hoci niektorí producenti mimo OPEC, napríklad USA, Kanada a Brazília, ťažbu ropy zvyšujú, nedávny pokles cien ropy by ich mohol prinútiť k zmene tejto stratégie.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.