Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropny pristav
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Argenberg (licencia Creative Commons)
22. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA má dostatok rezerv v prípade výpadku v produkcii ropy

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) má dostatočné strategické rezervy na stabilizácu trhov v prípade, že násilie v Líbyi a v kľúčových krajinách Blízkeho východu by vážne ohrozilo produkciu ropy. Uviedol to šéf divízie IEA pre ropu David Fyfe.

Cena ropy v pondelok (21. februára) vyskočila o viac než 4 USD na vyše 90 USD za barel, keď vodca jedného z kmeňov na východe Líbye varoval, že ak vláda nezastaví útoky proti protestujúcim, zabránia vývozu ropy na západné trhy. Východná oblasť Líbye je pritom hlavným ropným regiónom krajiny.

Fyfe povedal, že IEA kontroluje rezervy na úrovni 1,6 miliardy barelov ropy, čo znamená, že počas 12 mesiacov by denne mohla v prípade núdze dodávať na trhy okolo 4 miliónov barelov komodity. „Je to síce posledná inštancia, no stále tu je a využili ju krajiny aj v minulosti, keď sa dodávky ropy na svetové trhy zastavili,“ povedal Fyfe.

IEA uvoľnila strategické rezervy zatiaľ dvakrát – v roku 1991 počas vojny v Perzskom zálive a v roku 2005 po hurikáne Katrina.

Podľa Fyfeho je súčasná situácia na Blízkom východe a v severnej Afrike „vážne znepokojivá,“ keďže región sa na celkových zásobách ropy vo svete podieľa 60 a zemného plynu 40 %. Samotná Líbya je 4. najväčším producentom ropy v Afrike a 12. na svete

Zvlášť nepríjemná je situácia pre Európu, tvrdia analytici. Napríklad Taliansko dováža z Líbye až pätinu svojich energetických potrieb. Až 90 % ropy sa pritom vyváža z východolíbyjského regiónu Cyrenaica, ktorý je epicentrom protestov proti prezidentovi Muammarovi Kaddáfímu.

„Hrozba nestability je mimoriadne vysoká, nakoľko separatisti v Cyrenaice zvyšujú svoje aktivity,“ povedal ekonóm Stefano Casertano. „V roku 2009 sa v Líbyi pokúsili o rozdelenie ziskov z produkcie ropy medzi ľudí, reforma však bola nakoniec zablokovaná a teraz sa to (Líbyi) vracia,“ dodal Casertano.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.