Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Líbyjská ropná produkcia sa vráti na úroveň pred povstaním v roku 2013

Líbyjská produkcia pred vypuknutím povstania proti režimu Muammara Kaddáfího predstavovala 1,6 milióna barelov denne. V posledných týždňoch ale klesla na niekoľko desiatok tisíc barelov. Ale tempo, akým sa bude môcť pôvodný objem produkcie obnoviť, je zatiaľ veľkou neznámou.

„Veľa bude záležať na tom, čo sa stane v najbližších mesiacoch. Na prvom mieste bude potrebné stabilizovať politickú situáciu. Až potom príde všetko, čo súvisí s produkciou ropy, rafináciou, dopravou. To ale nie je záležitosť mesiacov aj keď časť pôvodnej produkcie sa na trhy dostane,“ upozornila van der Hoevenová.

Pred povstaním líbyjská ropa z 80 % prúdila do Európy. IEA v súvislosti s povstaním, ktoré fakticky kohútik utiahlo, uskutočnila výnimočný krok: siahla do strategických rezerv, aby zabránila prudkému nárastu cien ropy.

IEA je energetickou odnožou Organizácie pre hospodársku spoluprácu  a rozvoj (OECD), ktorá združuje najbohatšie krajiny planéty, ktoré sú zároveň najväčšími spotrebiteľmi palív.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.