Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nobuo Tanka (SITA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nobuo Tanaka (šéf IEA) Foto: SITA/AP Photo/Mikhail Metzel
3. marca 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

IEA: Liberalizácia energetického trhu v Poľsku je pomalá

Liberalizácia trhu s elektrinou a predovšetkým zemným plynom v Poľsku nenapreduje dostatočne rýchlo, myslí si Medzinárodná energetická agentúra. Ako ďalej uviedol šéf organizácie Nobuo Tanka, Varšava musí rovnako zvýšiť svoje úsilie v boji proti emisiám skleníkových plynov. 

„Čo sa týka liberalizácie trhov s elektrinou a plynom, určitý pokrok Poľsko dosiahlo, no skutočne voľný trh je ešte stále v nedohľadne. To je zvlášť prípad trhu s plynom,“ povedal pri prezentácii správy IEA o poľskej energetickej politike výkonný riaditeľ organizácie Nobuo Tanaka. Poľská plynárenská spoločnosť PGNiG kontroluje viac než 90 % predaja zemného plynu a vlastní aj všetky zásobníky plynu v krajine.

Ďalším problémom je príliš vysoká závislosť štátu od produkcie energie z uhlia. Opäť až z 90 % sa na produkcii elektriny podieľajú tepelné elektrárne. „Podľa vládnych prognóz by v dôsledku predpokladaného vysokého rastu ekonomiky mal od roku 2020 vzrásť aj objem emisií,“ povedal Tanaka.

Šéf IEA preto vyzval Poľsko, aby investovalo najmä do technológií znižujúcich produkciu emisií, projektov na zachytávanie a uskladňovanie CO2 a do obnoviteľných zdrojov energie.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.