Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: K uvoľneniu strategických rezerv ropy nie je dôvod

„K uvoľneniu rezerv nie je dôvod,“ povedala Van der Hoevenová, ktorú citovala agentúra Reuters. Organizácia IEA pôsobí ako poradca v otázkach energetiky pre skupinu vyspelých krajín.

Vo štvrtok sa v agentúrach objavili informácie zdrojov, podľa ktorých Biely dom „oprášil staré plány“ na prípadné uvoľnenie rezerv ropy. Vlády to niekedy robia, aby pomohli stabilizovať situáciu na trhu, spravidla v čase, keď sa ceny zvyšujú. Jedným z dôvodov, prečo Washington uvažuje o uvoľnení rezerv, je údajne snaha zabrániť ďalšiemu rastu cien, čo by nahralo Iránu, ktorý je teraz kvôli medzinárodným sankciám nútený vyvážať menej.

Van der Hoevenová povedala, že IEA o prípadnom uvoľnení strategických rezerv ropy s americkou vládou nekonala. Jej slová ale dokazujú, že IEA by zrejme požiadavku Spojených štátov nepodporila. Američania nenarážajú na odpor len zo strany IEA, ale aj od svojich spojencov v Ázii. Proti využitiu rezerv sa totiž vyslovilo Japonsko a Južná Kórea.

„Nie je to tak, že by Japonsko nemalo ropu,“ povedal zdroj z tamojšej vlády, ktorý si vzhľadom na citlivosť celej záležitosti neželal byť menovaný. „Rezervy ropy sa neuvoľňujú preto, že sú vysoko ceny, ale až vtedy, keď viazne zásobovanie. A to je teraz dostatočné,“ dodal.

Opačný postoj dali najavo niektoré vlády v Európe, napríklad Francúzsko. Zástupcovia krajín dali najavo, že sú pripravené s USA o tejto otázke rokovať. Van der Hoevenová však povedala, že IEA sa rozhoduje na základe dát a reality.

Americká organizácia American Petroleum Institute (API) uviedla, že dopyt po rope v USA v júli klesla na najnižšiu úroveň za posledné takmer štyri roky. Hlavný dôvod API vidí v slabom raste ekonomiky, ktorý ovplyvňuje celkovú spotrebu vo firmách i domácnostiach. Napríklad dopyt po benzíne klesol o 3,8 % na 8,624 milióna barelov denne, za prvých sedem mesiacov roka bol dopyt medziročne nižší o 1,1 %.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.