Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: Je potrebné zvýšiť investície v ropnom priemysle

V najbližších troch rokoch bude situácia na trhu komfortná, uviedla dnes IEA vo svojej 5-ročnej prognóze. Šéf IEA Fatih Birol však upozornil, že „nie je čas na sebauspokojenie“. Ak sa v globále nebude viac investovať v ropnom priemysle, opäť bude hroziť skokový nárast cien.

Viac ropy sa bude podľa správy IEA produkovať predovšetkým v USA. Spomedzi členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ku zvýšeniu ponuky prispejú predovšetkým lacnejšie produkujúce štáty, ako sú Irak, Irán a Spojené arabské emiráty. Ťažba v Rusku zostane stabilná a v Nigérii, Alžírsku a Venezuele klesne.

Zodpovedné za nárast dopytu po čiernom zlate budú predovšetkým rozvíjajúce sa krajiny, uviedla IEA. Dopyt zo strany Indie prevýši dopyt Číny. Ázia bude podľa správy musieť hľadať dovozcov aj z iných regiónov než z Blízkeho východu.

Elektromobily síce budú mať dôležitý vplyv na dopyt po rope, IEA však predpokladá, že do roku 2022 len v obmedzenej miere nahradia dopravné prostriedky poháňané motorovými palivami.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.