Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: EÚ musí zmeniť „plynovú politiku“, ak si chce udržať dôležité sektory

„Tieto priemyselné sektory sú pre európsku ekonomiku mimoriadne dôležité, keďže zamestnávajú viac než 30 miliónov ľudí,“ povedal Birol. Ako dodal, ich problémy by tak mohli mať veľmi negatívne dôsledky pre ekonomiku Európskej únie (EÚ).

Ceny plynu v Európe sú zhruba trikrát vyššie než v Spojených štátoch, kde sa produkcia komodity prudko zvýšila vďaka investíciám do bridlicového plynu. Naopak, európski spotrebitelia, ktorých klasické ložiská sa postupne vyčerpávajú, sú stále viac závislí od dovozu plynu z Ruska a Nórska. Veľký rozdiel v cenách spôsobuje, že čoraz viac firiem uvažuje o presunutí výroby do USA.

Podľa Birola musia európske krajiny tento problém rýchlo riešiť. Na jednej strane musia docieliť zmeny v kontraktoch o cene dovážaného plynu a dohodnúť výhodnejšie podmienky, na druhej by však mali investovať aj do nových nekonvenčných zdrojov plynu. Tým je napríklad bridlicový plyn.

Okrem toho je potrebné obmedziť dotácie EÚ na podporu takzvaných zelených energií, teda pre výrobcov elektriny zo slnka alebo vetra. „V niektorých prípadoch sú dotácie príliš vysoké, čo zbytočne zvyšuje finančnú záťaž pre spotrebiteľov,“ dodal Birol.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.