Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
morska tazba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
morská ťažba Foto: Flickr.com/ Strocchi (licencia Creative Commons)
6. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Energiu z jadra nahradí zemný plyn

IEA očakáva prudké zvýšenie spotreby zemného plynu. Celosvetová spotreba tejto suroviny prekročí po roku 2025 podiel spotreby uhlia vďaka novým zdrojom z bridlíc a metánu z uhoľných slojov. Okolo roku 2035 by sa mala dostať na úroveň spotreby ropy. Zemný plyn tak v nasledujúcich rokoch nahradí očakávaný prepad svetovej produkcie elektrickej energie, ktorá sa získava z jadra.

IEA očakáva, že prudký nárast globálneho dopytu po plyne bude dôsledkom dramatického vzostupu dobývania plynu z nekonvenčných nálezísk, hlavne v Severnej Amerike, Číne a Austrálii. Podľa agentúry to je dobrá správa najmä z hľadiska energetickej bezpečnosti, pretože ťažba z nových nálezísk bude omnoho rovnomernejšie rozložená po svete než doposiaľ a bude možná v takmer každej svetovej oblasti vrátane Európy.

Do roku 2035 prispejú nové náleziská plynu k rastu globálnej spotreby asi 40 percentami. Momentálny nadbytok plynu na svetovom trhu však podľa IEA skončí do roku 2015, pretože dopyt vyvolaný „plynovou revolúciou“ porastie podľa IEA tak rýchlo, že začne prekonávať aj silný vzostup ponuky.

Zemný plyn bude do značnej miery nahrádzať palivá s omnoho vyšším podielom uhlíkových emisií na jednotku energie ako je uhlie a ropa, bude však tiež vytláčať bezemisné zdroje ako jadrovú energiu, oslabenú haváriou japonskej elektrárne Fukušima a tiež drahými a nespoľahlivými obnoviteľnými zdrojmi. Vzhľadom k tomu sa podľa IEA emisie oxidu uhličitého (CO2) budú znižovať o niečo pomalším tempom.

Za potrebné pre ďalší rozvoj ťažby plynu z bridlíc a uhoľných slojov IEA označila zavedenie účinných bezpečnostných opatrení. Firmy by samy mali prísť s odvetvovými „zlatými štandardmi praxe“. Tie by sa mali týkať jednak informovania o chemických látkach používaných pri ťažbe metódou hydraulického štiepenia, jednak limitom spotreby vody, uviedla IEA podľa agentúry Reuters.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.