Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Drahá ropa môže spomaliť rast globálnej ekonomiky

Príliš vysoké ceny ropy začínajú poškodzovať rast dopytu po čiernom zlate, pričom veľmi drahá ropa by mohla nakoniec viesť k spomaleniu globálneho ekonomického rastu. Uviedla to v utorok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Podľa väčšiny analytikov je formálna reakcia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na príliš vysoké ceny nepravdepodobná, uviedla IEA.

„Zostáva tak menej príjemná cesta na zmiernenie cien, a to ekonomické spomalenie a slabší rast dopytu,“ konštatovala agentúra. „Existuje reálne riziko, že ak by cena ropy dlho zostávala nad úrovňou 100 USD za barel, nevytváralo by to podmienky pre teraz očakávané tempo ekonomického zotavovania,“ dodala IEA.

Agentúra uviedla, že údaje za január a február naznačujú, že vysoké ceny ropy pravdepodobne začali negatívne pôsobiť na rast dopytu po tejto komodite. Nezmenila však svoju prognózu pre rok 2011 a predpokladá, že globálny dopyt po rope vzrastie o 1,6 %. David Fyfe, šéf divízie ropného priemyslu a trhov v IEA, uviedol, že agentúra v posledných mesiacoch pozoruje trend spomalenia dopytu po rope zo strany USA a ázijsko-pacifických krajín. Konštatoval však, že slabší dopyt zo strany niektorých ázijských krajín by mohol vykompenzovať zvýšený dopyt Japonska. Krajina totiž pravdepodobne zvýši spotrebu ropy o približne 150 tis. barelov denne, aby nahradila stratu v dodávkach elektriny z jadrovej elektrárne, ktorú postihlo ničivé zemetrasenie.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.