Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

IEA: Ceny ropy budú v najbližších rokoch výrazne kolísať

„Sme na začiatku obdobia vysokej volatility cien ropy,“ uviedol šéf IEA Fatih Birol pri predložení tohtoročnej správy IEA o vyhliadkach svetovej energetiky. Agentúra z dlhodobého hľadiska počíta s ďalším nárastom globálneho dopytu po rope.

Podľa IEA bude ťažba ropy z bridlíc prostredníctvom takzvaného frackingu naďalej hrať významnú úlohu z hľadiska vývoja cien čierneho zlata. V prípade ich nárastu rýchlo stúpne ťažba ropy z bridlíc, čo zvýši ponuku na trhu. Aktuálne je ponuka na trhu nadmerná, a preto sa ceny nachádzajú pod tlakom.

Experti IEA tiež v dlhodobom horizonte počítajú s globálnym znížením spotreby palív autami. Ich počet sa síce v najbližších 25 rokoch zdvojnásobí, ale nižšia spotreba moderných áut a nárast počtu elektromobilov spôsobia pokles spotreby.

IEA vo svojej predpovedi do roku 2040 počíta s 30-% nárastom globálneho dopytu po energii. Podľa agentúry sa prudko zvýši objem energie z obnoviteľných zdrojov.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.