Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

IEA: Cena ropy sa nevráti na 80 USD za barel skôr než v roku 2020

IEA vo svojej správe o svetovej energetike World Energy Outlook predpokladá, že dopyt sa bude do roku 2020 zvyšovať každoročne približne o 900.000 barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Do roku 2040 by mal postupne dosiahnuť 103,5 milióna barelov denne.

Zlacnenie čierneho zlata na približne 50 USD za barel v tomto roku spôsobilo prudké obmedzenie ťažby z bridlíc v USA. Ťažba ropy z bridlíc v USA je jedným z faktorov, ktorý prispel k nadmernej ponuke na trhu a prepadu cien o 50 % za uplynulých 12 mesiacov.

Podľa šéfa agentúry Fatiha Birola počíta IEA s postupným nárastom ceny ropy na úroveň okolo 80 USD za barel približne do roku 2020. „Odhadujeme, že investície do ropy v tomto roku klesnú o vyše 20 %. Avšak, čo je možno ešte dôležitejšie, tento pokles bude pokračovať na budúci rok.“ Birol upozornil, že za uplynulých 25 rokov nikdy neklesli investície dva roky po sebe, „a to môže mať výrazné dôsledky pre ropný trh v nasledujúcich rokoch“.

Ropné spoločnosti bojujú so zlacnením čierneho zlata a vyhliadkami, že ceny budú nízke dlhší čas, obmedzovaním výdavkov, rušením tisícov pracovných miest a odkladom veľkých projektov po celom svete v celkovej hodnote okolo 200 miliárd USD.

Obeťou nízkych cien zrejme bude zrejeme drahšia produkcia v Kanade, Brazílii a USA. Pokles ťažby však môže kompenzovať nárast ponuky zo strany Iraku a Iránu.

Podľa Birola na Blízky východ, ktorý aktuálne pokrýva asi tretinu dopytu, môžu v prípade, ak sa ceny udržia na úrovni okolo 50 USD za barel, pripadať až dve tretiny celkovej ponuky na trhu. „Musíme pozorne uvažovať o tom, aké bude mať pre ropnú bezpečnosť situácia, v ktorej na veľmi malý počet krajín pripadá veľmi veľký podiel na globálnom trhu.“

(1 EUR = 1,0776 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.